wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-08-13 Żniwa: równianka

Konkurs na wykonanie tradycyjnej wiązanki żniwnej tzw. równianki  jest już stałym punktem programu Podlaskiego Święta Chleba, które tradycyjnie odbywa się w sierpniu w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

 

Fot. Archiwum własne

Równianki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Równianka – symbol żniw - składa się ze zbóż, polnych kwiatów i ziół. Jest przybrana kolorowymi wstążkami. Muzeum – organizując konkurs – chce podtrzymać tradycje regionu.


Równianka towarzyszyła żniwiarzom przez cały okres żniw. Gospodynie wiły ją przed żniwami, wieszały na drzewie, a po ukończonych zbiorach pozostawiały na polu myszom, ptakom i innemu robactwu na pożarcie, aby nie przenosiły się do stodoły gospodarza.


Równianki można przynieść z domu, ale można też przygotować je z materiału przygotowanego przez organizatorów.


W tym dniu w zagrodzie Koców na zbitych stołach i w rozstawionych skrzyniach pełno jest kwiatów polnych i ziół, a pod stodołą ustawionych snopów zbóż.

 

Fot. Archiwum własne

Wicie równianki

1. Materiały wyłożone na stołach

2. Równianka ze zbóż i kwiatów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Równianka ze zbóż i warzyw

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Materiałów do wykonania równianki nie brakuje, potrzebne są tylko chęci. Do wzięcia udziału w zabawie zachęcają nagrody ufundowane przez Muzeum Rolnictwa i sponsorów.  


Wykonane równianki uczestnicy konkursu zawieszają na kołkach umocowanych na ścianach stodoły i spichlerza. Jury ocenia na ile równianki wykonane zostały zgodnie z tradycją.

 

 

 

Zobacz też:

Święto Chleba http://wiano.eu/article/1159

Bukiety zielne http://wiano.eu/article/601

Bukiety zielne http://wiano.eu/article/1164


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263