wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-09-14 Sztuka ludowa Meksyk

Kilkadziesiąt figurek fantastycznych zwierząt zwanych Alebrijes można będzie oglądać na nowej wystawie czasowej w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. To okazja, by zapoznać się z tym, ciągle mało znanym w Polsce, nurtem meksykańskiej sztuki ludowej.

 

Fot. Archiwum muzeum

Alebrijes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Alebrijes to wykonane w różnych technikach figurki fantastycznych zwierząt, które mają symbolizować różnorodność i bogactwo fauny Meksyku. Odzwierciedlają też kreatywność i wyobraźnię meksykańskich artystów.

 

Zwierzęta fantastyczne czasem mitologiczne łączą w sobie to, co rzeczywiste z tym co baśniowe.

 

Alebrijes wykonywane są w dwóch technikach: z papier maché (miasto Meksyk) i z rzeźbionego drewna (San Antonio Arrazola w stanie Oaxaca).

 

Wytwarzanie alebrijes z papier maché rozpoczyna się od wykonania bazy z drutu, która stanowi szkielet. Następnie figurę modeluje się przy użyciu papieru i kleju zrobionego z mąki i wody i po wyschnięciu dekoruje. 

 

Drewniane figurki wytwarza się z miękkiego i łatwego w obróbce drzewa copal, z którego robi się także kadzidło. Alebrijes rzeźbi się i poleruje ręcznie, a na koniec są one malowane zgodnie z wyobraźnią danego artysty.


Pochodzenie alebrijes


Istnieje wiele opowieści wyjaśniających genezę alebrijes, najpopularniejsza mówi o artyście Pedro Linaresie, który w czasie ciężkiej choroby miał słyszeć okrzyki wydawane przez tajemnicze, fantastyczne zwierzęta, które krzyczały „Alebrijes Alebrijes!”


Istnieją też przypuszczenia, że inspiracją dla pierwszych twórców alebrijes była sztuka chińskiej dzielnicy miasta Meksyk (szczególnie bardzo popularne figury smoków).

 

Wystawę można oglądać do 14 października.

 

Anna Kowalów

 

Zobacz też:

Święto Zmarłych w Meksyku http://wiano.eu/article/1270
Szopki świata http://wiano.eu/article/720

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263