wiano.eu
YouTubeFacebook

2013-01-13 SkarbyTykocina

Co kryły głęboko pod swoją powierzchnią drogi Tykocina, można obejrzeć na wystawie w białostockim ratuszu „Tykocin. Z archeologią po drodze”. Archeolodzy odkryli m.in. relikty drogi drewnianej pod poziomem współczesnej ulicy Złotej, a także podróbki kamionek, wytwarzanych na terenie Łużyc i na Śląsku.

 

Wystawa jest czynna do 7 kwietnia.

 

Fot. Archiwum własne

Tykocin - ulica Złota dawniej i dziś - fragment ekspozycji

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzięki rozbudowie drogi wojewódzkiej nr 671 i prowadzonych badań 2011-2012, archeolodzy znaleźli w sąsiadujących ze sobą warstwach relikty przeszłości.

 

Pod brukiem ulicy Złotej znajdowały się drewniane belki ułożone jedna obok drugiej. Po nich – po mszy żałobnej w kaplicy zamku tykocińskiego – ruszył kondukt żałobny z ciałem Zygmuntem Augusta. Działo się to 10 września 1573 r.  W Inwentarzu Tykocina z XVI wieku nazwaną tę drogę drewnianą jako ulicę Wielką.


Archeolodzy wydobyli też podróbki kamionek wytwarzanych na terenie Łużyc i za pewnie na Śląsku. Ceramika ta była symbolem zamożności mieszczańskiej, podobnie jak fajans o szkliwie cynowym, wyrabianym we Włoszech w XV-XVIII w, nazywany majoliką.

 

Fot. Archiwum własne - fragment wystawy

1. Podróbki majoliki

2. Skórzane obuwie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Kamionki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Były to wyroby wielobarwnie zdobione. Podróbki tych majolik wykonywano w warsztatach Rzeczpospolitej. Pseudo majoliki zostały wykopane również podczas prac badawczych w Tykocinie.   
Na wystawie można obejrzeć  też - wydobyte spod tykocińskiego bruku - skórzane buty.


Tykocin leży na zachód od Białegostoku. W dawnych czasach wielokrotnie przebywali tam królowie i książęta polscy.

 

Zobacz też:

Misteria Prawosławia http://wiano.eu/article/1989


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263