wiano.eu
YouTubeFacebook

2013-02-28 Ozdoby wielkanocne

Pisanki, palmy, baranki, drewniane ptaszki, kwiaty wykonane z misternie ułożonej bibuły można będzie oglądać na dorocznej wystawie przygotowanej przez Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu z okazji Świąt Wielkanocnych (5-22 marca).

 

Ekspozycja jest okazją do poznania współczesnych technik tworzenia świątecznych rekwizytów i ozdób.

 

Fot. Archiwum muzeum

Jak powstaje pisanka huculska - wzory są nanoszone na skorupkę stopniowo - barwi się jajko od najaśniejszego koloru do najciemniejszego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Organizowana co roku od 1970 roku w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu wystawa „Pisanki i palmy wielkanocne” oraz towarzyszący jej kiermasz są cennym źródłem informacji o współczesnych tradycjach pisankarskich na terenie Dolnego Śląska.

 

Kulturowe zróżnicowanie tego regionu – będące wyrazem wzajemnego oddziaływania tradycji i wzorów kultury ludności zamieszkałej na tym obszarze po II wojnie światowej – znalazło swój wyraz także w wielkanocnej plastyce obrzędowej.

 

Fot. Archiwum muzeum

1.

2. Palemki wileńskie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


- Pisanka na Dolnym Śląsku jest nadal znakiem służącym identyfikacji regionalnej - wyjaśnia Dorota Jasnowska kuratorka wystawy. - W powojennej historii Dolnego Śląska pisanki z Wołynia, Podola, Lubelszczyzny, Rzeszowszczyzny, Polesia, Łemkowszczyzny, Suwalszczyzny, Huculszczyzny były i są na tym terenie odwołaniem się do przeszłości, w jakimś sensie opowieścią o losie własnym i swoich przodków.


Jednak obok tradycyjnych pisanek wykonywanych wciąż jeszcze według wzorów huculskich, suwalskich, rzeszowskich, lubelskich, poleskich pojawiają się i takie, w których trudno dopatrzyć się już odwołania do przeszłości.

 

Fot. Archiwum muzuem

1. Jajko malowane farbami, haft krzyżykowy

2. Pisanki skrobane

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Pisanka to nadal znak kultury ludowej, symbol Świąt Wielkanocnych, ale coraz częściej funkcjonuje w oderwaniu od treści, jakie dotąd ze sobą niosła.

 

Wpływ środków masowego przekazu, zapotrzebowanie rynku na określone motywy zdobnicze, uczestnictwo twórców w konkursach, przeglądach, wystawach, kiermaszach powodują, że pisanka się zmienia.

 

Tradycyjne techniki łączy się dziś z nowymi sposobami zdobienia. Obok motywów zapamiętanych z dzieciństwa, rodzinnych stron występują nowe, będące już coraz częściej wyrazem indywidualnych możliwości artystów i ich wyobraźni.

 

Wystawa zakończy się kiermaszem, podczas którego można będzie kupić prezentowane rekwizyty i ozdoby świąteczne. Kiermasz wielkanocny odbędzie się 23 marca, początek o godz. 10.00.

 

Zobacz też:

Pisanki i palmy http://wiano.eu/sztuka-ludowa/pisanki-i-palmy
 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263