wiano.eu
YouTubeFacebook

2013-03-21 Konkurs na palmę

W Niedzielę Palmową w Rabce Zdroju odbędzie się konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Do dziś w wielu domach całe rodziny stroją palmy używając przy tym nieraz i tysięcy bibułowych kwiatów (dotąd bodaj największa palma liczyła 5000 kwiatów).

 

Fot. Archiwum muzeum

Palmy niesine na konkurs

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dla turystów będzie to niezwykła gratka. Zaprzęgi konne powiozą palmy na konkurs trasą z Chabówki do Kościoła pw. Św. Marii Magdaleny w Rabce Zdroju. 

 

Niektórzy górale będą jednak musieli udać się piechotą. Wielu z nich jak co roku przygotuje palmy nie tylko pięknie ustrojone, ale wręcz kilkumetrowe.

 

Fot. Archiwum muzeum

Palmy musi nieść kilku chłopa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Taszczyć taką palmę będzie musiało więc kilku mężczyzn. Wyleją trochę potu, bo trzeba będzie je jeszcze ponieść w procesji, która wyruszy z kościoła parafialnego do Starego Kościółka. Tam przywitają uczestników trombity , które odtrąbią rozpoczęcie konkursu.

 

Fot. Archiwum muzeum

Procesja palm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs Palm Wielkanocnych jest organizowany przez Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju. Ma bogate tradycje.  Odbywa się bowiem od 1958 roku i był jednym z pierwszych w Polsce.

 

Wykonywanie palm zwanych baziami jest jednym ze zwyczajów, który w okolicach Rabki przetrwał w niezwykle reliktowej formie. Głównym celem konkursu jest podtrzymanie lokalnych tradycji związanych z kwietną niedzielą.


Jury konkursowe składa się ze specjalistów: etnografów, folklorystów a także regionalistów, którzy oceniają palmy w trzech kategoriach: najbardziej tradycyjna, najpiękniejsza i najoryginalniejsza.

 

Fot. Archiwum muzeum

Palmy konkursowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ich ocenie jury bierze pod uwagę użycie tradycyjnych materiałów (bazi, trzciny, zieleni sosny, świerka, jałowca i barwinka), zastosowane techniki zdobnicze (kwiatki i wstążki z bibuły, kokardki z papieru), wykonanie wiązania trzcionka (rzemienie) i mocowanie ozdób (za pomocą lnianej nici).


Co istotne z punktu widzenia turystów, bo będzie niezwykle barwnie, palmy, które zostaną zaprezentowane przez osoby ubrane w strój regionalny będą uzyskiwały dodatkowe punkty.

 

Zobacz też:

Niedziela Palmowa w Tokarni http://wiano.eu/article/2123

Palmy podlaskie http://wiano.eu/article/1653

Morze palm http://wiano.eu/article/448

Palmy kurpiowskie http://wiano.eu/article/420


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263