wiano.eu
YouTubeFacebook

2013-04-29 Skansen w Kłóbce

Dobrym pomysłem na weekend majowy może być wycieczka do skansenu w Kłóbce (gmina Lubień Kujawski) – jednego z najmłodszych parków etnograficznych. Jest tam około 17 budowli, które zostały przeniesione na teren muzeum z różnych wsi kujawskich i ziemi dobrzyńskiej.

 

Fot. Archiwum muzeum

Skansen w Kłóbce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wśród nich są chałupy, stodoły, budynki inwentarskie, takie jak chlewiki, obórki, stajnie czy spichlerze. Są wyposażone w tradycyjne przedmioty i narzędzia związane z życiem i pracą mieszkańców ziemi kujawskiej i dobrzyńskiej. Jest tam też remiza, karczma, szkoła, kuźnia, olejarnia i garncarnia.

 

Fot. Archiwum muzeum

Skansen w Kłóbce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tegoroczną atrakcją będą również festyny folklorystyczne organizowane: 26 maja – „Majówka z folklorem”, 30 czerwca – „Pasterze na Bachorzy”, 4 sierpnia – „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”, 8 września – „Nalij żuru we dwojaki”).

 

Ich założeniem jest pokazanie zwyczajów, obrzędów oraz życia codziennego dawnej kujawskiej wsi. Podczas tych spotkań występują zespoły folklorystyczne, kapele ludowe, w warsztatach rzemieślniczych pracuje kowal, garncarz, itd.

 

Na imprezy zapraszani są również twórcy ludowi, od których można kupić wyroby sztuki i rękodzieła ludowego.


Dużą frajdę sprawiają dzieciom zajęcia interaktywne prowadzone w skansenie.

 

Zobacz też:

Haft kujawski http://wiano.eu/article/2131

Kujawy http://wiano.eu/regiony/kujawy

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263