wiano.eu
YouTubeFacebook

2013-06-15 Kwiaty z bibuły

Kwiaty z bibuły są tym rodzajem sztuki ludowej, którą chętnie wykonują nawet dzieci. Na festynie w skansenie w Kolbuszowej instruktorki uczyły jak zrobić prostą techniką szyszkę, rumianek i różę. 

 

Takie kwiatki można włożyć do wazonu, wetknąć tak jak dawniej za obraz lub też na Wielkanoc uwić z nich palmę.

 

Fot. Archiwum własne

1. Róże z bibuły

2. Warsztaty w skansenie w Kolbuszowej  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najprostszym kwiatkiem, od którego dzieci zaczynają naukę na warsztatach u twórczyni prowadzącej zajęcia w skansenie w Kolbuszowej, jest rumianek.

 

Wystarczy odciąć kilkucentymetrowy kawałek białej bibuły, a następnie rozwiną go i ponacinać paseczki (mniej więcej do połowy szerokości bibuły)  wzdłuż całej długości. Będą to płatki naszego kwiatka.

 

Fot. Archiwum własne

1. Bibuła przygotowana do robienia rumianków

2. Bibuła przygotowana do robienia szyszki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Następnie odciąć prostokątny niewielki kawałek bibuły, ale już  w innym kolorze, zgiąć go na pół i przymarszczyć w palcach – tak by powstał środek naszego kwiatka – słupek.

 

Potem słupek okręcamy białą bibułą, oczywiście paseczkami, czyli naszymi płatkami, do góry – dół przymarszczając. W zależności od tego, jakiej wielkości chcemy mieć kwiatek, zużywamy więcej lub mniej ponacinanej bibuły.


Teraz okręcamy kwiatek drucikiem, aby się nie rozleciał. Jednocześnie będzie to łodyga naszego kwiatka. Następnie drucik okręcamy zieloną bibułą. Możemy też powycinać listki, które podczas okręcania drucika wtykamy pod bibułę.

 

Fot. Archiwum własne

1. Nawijanie bibuły

2. Bukiet kwiatów z bibuły: szyszki, róże i rumianki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Prostą techniką możemy wykonać też szyszkę. Podobnie jak przy rumianku, tak i tutaj, musimy odciąć kawałek bibuły. Rozwijamy ją i jeden brzeg skręcamy – w taki oto sposób: najpierw brzeg zawijamy do siebie, a następnie od siebie.

 

Jak już mamy przygotowany cały pasek, zaczynamy nawijać na siebie bibułę w ten sposób, by przypominała kształt szyszki – podklejamy co jakiś czas, by nam się nie rozwaliła. Na końcu nawijamy drucik, który pełni dwie funkcje – spina nasz kwiatek i jest jednocześnie łodyżką. Drucik okręcamy zieloną bibułą.


Trzecim kwiatkiem, którego uczyliśmy się na warsztatach w skansenie w Kolbuszowej, jest róża. Odcinamy pasek bibuły, a następnie jeden brzeg zwilżonymi palcami skręcamy w niewielki rulonik. Potem - podobnie jak przy wykonywaniu poprzednik – nawijamy na siebie bibułę, formując tak, by przypominała różę – oczywiście rulonikiem do góry, a na dole marszcząc. W tym przypadku także nakręcamy drucik, a potem okrywamy go zieloną bibułą.


Nasz bukiet będzie oczywiście niezwykle prosty. Twórczynie ludowe potrafią stworzyć kwiaty bliźniaczo podobne do tych z natury. Ale to już lata doświadczeń i umiejętność podpatrywania natury.

 

Jak wykonać kwiaty z bibuły

 

 

Zobacz też:

Kwiaty z bibuły - Zalipie http://wiano.eu/article/1109

Kwiaty z bibuły - Kurpie http://wiano.eu/article/1041

Kwiaty z bibuły - krokus http://wiano.eu/article/1775

Bombka z bibuły  - http://wiano.eu/article/1981

Kwiaty z bibuły - http://wiano.eu/article/1984

Kwiaty z bibuły - http://wiano.eu/article/522


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263