wiano.eu
YouTubeFacebook

2013-09-12 Kluski ¶l±skie

W jednej z chat Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu uczestnicy imprezy folklorystycznej uczyli się przyrz±dzać kluski ¶l±skie. Warsztaty odbyły się w ramach pielęgnowania tradycji kulinarnych ¦l±ska.

 

Każdy mógł własnoręcznie ulepić kluski, a także zasięgn±ć fachowej porady od wytrawnej kucharki, a następnie ugotować kulki i zje¶ć je z rolad± wołow± oraz kapust± modr±.

 

Fot. Archiwum własne

Lepienie klusek ¶l±skich

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lepieniu klusek ¶l±skich towarzyszyły rozmowy o kuchni. Ile należy użyć ziemniaczanej m±ki, a może warto dodać trochę mleka, jak długo trzymać kluski w garnku.


Rozmawiano nie tylko o jedzeniu. Tutaj na ¦l±sku Opolskim tematem pogawędek jest także kto sk±d przybył, czy jego korzenie wywodz± się z Kresów, czy przyjechał z innych czę¶ci Polski. Takie rozmowy nikogo tutaj nie dziwi±. Po drugiej wojnie ¶wiatowej na te ziemie zsyłano przecież przesiedleńców.


Lepienie klusek okazało się miłym wydarzeniem towarzyskim. Nie mał± zasługę miała w nim kucharka, która nie tylko przewodziła w gotowaniu, ale także w dyskusji. Dzięki jej zachętom, wielu uczestników imprezy mogło po raz pierwszy w życiu ulepić kluski ¶l±skie.   


Kluski ¶l±skie


Składniki:  

 Ugotowane ziemniaki
 M±ka ziemniaczana

 Boczek
 Jajko

 Sól

Wykonanie:
Ugotować ziemniaki. Następnie przepu¶cić je przez praskę. Odj±ć ¼ ziemniaków. Tyle samo, co odjętych ziemniaków, dosypać m±ki ziemniaczanej. Dodać jajko. Posolić. Następnie zagnie¶ć ziemniaki z m±k± (dodać też te odjęte).

 

Gdy już ciasto jest gotowe, wyrabiamy w rękach niewielkie kulki. Następnie palcem robimy po ¶rodku wgłębienie. Gotować je w wodzie. Jak tylko wypłyn±, po minucie wyjmować z garnka.

 

Fot. Archiwum własne

Przed rozpoczęciem lepienia uczestnicy zakładali rękawice gumowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kapusta modra  

 

Składniki:

 Czerwona kapusta

 Boczek

 Sól, cukier, pieprz, ocet winny - do smaku

 Jabłko - papierówka

 

Wykonanie:

Poszatkowan± kapustę czerwon± wrzucamy do wrz±cej wody na 2-3 minuty. Odcedzamy na durszlaku. Polewamy sokiem z cytryny i octem winnym.

 

Mieszamy, aby kolor bordowy kapusty zmienił się na modry. Musimy to zrobić jak kapusta jest jeszcze gor±ca, bo potem koloru już nie zmieni.

 

Dodajemy soli, cukru i pieprzu, ¶cieramy jabłko-papierówkę. Dodajemy boczek pokrojony w bardzo drobn± kostkę, podsmażony na patelni.

 

 

Rolada wołowa

 Wołowina

 Boczek

 Ogórki kiszone

 Cebula

 Smalec

 Li¶ć laurowy

 Ziele angielskie

 Majeranek

 Sól, pieprz

 M±ka

 

Wołowinę rozbić, posolić, popieprzyć, posypać majerankiem i posmarować musztard±. Na plaster  wołowiny dodajemy plaster boczku, słupek ogórka i cebulę. Solimy, pieprzymy.

 

Zwijamy w rulon, ¶ciskamy i nakłuwamy wykałaczki, aby plaster się nie rozwin±ł. Obtaczamy roladę w m±ce. Kładziemy na patelnię na rozgrzany tłuszcz.

 

Wołowinę kupujemy jasnoczerwon± i nie poprzyrastan± żyłami, aby po ugotowaniu była miękka.

 

Dodajemy li¶ć laurowy, ziele angielskie, ogórki kiszone, majeranek zalewamy wrz±tkiem i powoli gotujemy.

 

Na koniec gotowania dodajemy zasmażkę. 

 

Jak zrobić kluski ¶l±skie, roladę wołow± i kapustę modr±

 

 

 

 

 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl