wiano.eu
YouTubeFacebook

2013-09-12 Kluski śląskie

W jednej z chat Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu uczestnicy imprezy folklorystycznej uczyli się przyrządzać kluski śląskie. Warsztaty odbyły się w ramach pielęgnowania tradycji kulinarnych Śląska.

 

Każdy mógł własnoręcznie ulepić kluski, a także zasięgnąć fachowej porady od wytrawnej kucharki, a następnie ugotować kulki i zjeść je z roladą wołową oraz kapustą modrą.

 

Fot. Archiwum własne

Lepienie klusek śląskich

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lepieniu klusek śląskich towarzyszyły rozmowy o kuchni. Ile należy użyć ziemniaczanej mąki, a może warto dodać trochę mleka, jak długo trzymać kluski w garnku.


Rozmawiano nie tylko o jedzeniu. Tutaj na Śląsku Opolskim tematem pogawędek jest także kto skąd przybył, czy jego korzenie wywodzą się z Kresów, czy przyjechał z innych części Polski. Takie rozmowy nikogo tutaj nie dziwią. Po drugiej wojnie światowej na te ziemie zsyłano przecież przesiedleńców.


Lepienie klusek okazało się miłym wydarzeniem towarzyskim. Nie małą zasługę miała w nim kucharka, która nie tylko przewodziła w gotowaniu, ale także w dyskusji. Dzięki jej zachętom, wielu uczestników imprezy mogło po raz pierwszy w życiu ulepić kluski śląskie.   


Kluski śląskie


Składniki:  

 Ugotowane ziemniaki
 Mąka ziemniaczana

 Boczek
 Jajko

 Sól

Wykonanie:
Ugotować ziemniaki. Następnie przepuścić je przez praskę. Odjąć ¼ ziemniaków. Tyle samo, co odjętych ziemniaków, dosypać mąki ziemniaczanej. Dodać jajko. Posolić. Następnie zagnieść ziemniaki z mąką (dodać też te odjęte).

 

Gdy już ciasto jest gotowe, wyrabiamy w rękach niewielkie kulki. Następnie palcem robimy po środku wgłębienie. Gotować je w wodzie. Jak tylko wypłyną, po minucie wyjmować z garnka.

 

Fot. Archiwum własne

Przed rozpoczęciem lepienia uczestnicy zakładali rękawice gumowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kapusta modra  

 

Składniki:

 Czerwona kapusta

 Boczek

 Sól, cukier, pieprz, ocet winny - do smaku

 Jabłko - papierówka

 

Wykonanie:

Poszatkowaną kapustę czerwoną wrzucamy do wrzącej wody na 2-3 minuty. Odcedzamy na durszlaku. Polewamy sokiem z cytryny i octem winnym.

 

Mieszamy, aby kolor bordowy kapusty zmienił się na modry. Musimy to zrobić jak kapusta jest jeszcze gorąca, bo potem koloru już nie zmieni.

 

Dodajemy soli, cukru i pieprzu, ścieramy jabłko-papierówkę. Dodajemy boczek pokrojony w bardzo drobną kostkę, podsmażony na patelni.

 

 

Rolada wołowa

 Wołowina

 Boczek

 Ogórki kiszone

 Cebula

 Smalec

 Liść laurowy

 Ziele angielskie

 Majeranek

 Sól, pieprz

 Mąka

 

Wołowinę rozbić, posolić, popieprzyć, posypać majerankiem i posmarować musztardą. Na plaster  wołowiny dodajemy plaster boczku, słupek ogórka i cebulę. Solimy, pieprzymy.

 

Zwijamy w rulon, ściskamy i nakłuwamy wykałaczki, aby plaster się nie rozwinął. Obtaczamy roladę w mące. Kładziemy na patelnię na rozgrzany tłuszcz.

 

Wołowinę kupujemy jasnoczerwoną i nie poprzyrastaną żyłami, aby po ugotowaniu była miękka.

 

Dodajemy liść laurowy, ziele angielskie, ogórki kiszone, majeranek zalewamy wrzątkiem i powoli gotujemy.

 

Na koniec gotowania dodajemy zasmażkę. 

 

Jak zrobić kluski śląskie, roladę wołową i kapustę modrą

 

 

 

 

 

MIEJSCE NA REKLAMĘ
Artykuły polecane
Najczęściej czytane
do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263