wiano.eu
YouTubeFacebook

2013-10-04 Wytnij hołubca

W niedzielę, 6 października, w wielu miastach Polski tancerze akademickich zespołów folklorystycznych wyjdą na ulicę i skwery swoich miast, aby zaprezentować przechodniom polskie tańce narodowe, ludowe zabawy i piosenki.

Akcja „Wytnij hołubca” ma zainteresować folklorem osoby, które na co dzień nie mają kontaktu z pięknym naszym dziedzictwem - kulturą ludową.

 

Fot. Archiwum własne

Symbol akcji "Wytnij hołubca"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hołubiec jest figurą taneczną, występującą w tańcach wielu regionów Polski i Europy. Polega na uderzeniu obcasem o obcas z jednoczesnym podskokiem. Do wykonania tej figury, która łączy taniec poszczególnych regionów, a nawet krajów, będą zachęcać  przechodniów tancerze.

 

Fot. Archiwum własne

Hołubiec w tańcu łowickim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hołubce będą więc wycinane w Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Łomży, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu i w Zielonej Górze, także poza granicami kraju:  w USA - w Cleveland w Ohio, Argentynie (w Buenos Aires) i w Hiszpanii (w Calpe).  W akcji wezmą udział 33 zespoły ludowe z całego świata.

 

 

Fot. Archiwum własne

Tancerze w Warszawie "Wytnij hołubca" 2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

W niektórych miastach zobaczymy też profesjonalne występy sceniczne i koncerty z pełnym repertuarem prezentowanym przez zespoły.

 

Fot. Archiwum własne

Koncert galowy "Wytnij hołubca" 2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Punktualnie o godz. 17.00 we wszystkich miastach odbędzie się Ogólnopolski Rekord w Wycinaniu Hołupców.  Każdy może się więc przekonać, że kultura ludowa to nie obciach i  że wszyscy mamy ją „pod skórą”.

 

 

Fot. Archiwum własne

Koncert galowy "Wytnij hołubca" 2012 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ogólnopolska Studencka Akcja „Wytnij Hołubca” zrodziła się w 2010 r. Studencką energią tancerze roznieśli Warszawę tańcem, śpiewem i hołubcami. W latach następnych akcja rozlała się na inne miasta Polski.

 

Za sprawą organizatorów wycinania hołubców 7 października , a więc dzień, w którym po raz pierwszy, wycięto hołubca na ulicach Warszawy, okrzyknięto Dniem Tańca Ludowego


O szczegółach imprezy: co gdzie i kiedy dowiecie się na:


www.facebook.com/wygnijholubca
www.youtube.com/user/wytnijholubca/videos

 

Zobacz też:

Wytnij hołubca http://wiano.eu/article/1875

Wytnij hołubca - instruktaż http://wiano.eu/article/639

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263