wiano.eu
YouTubeFacebook

2013-10-25 Przegląd kapel

Wróćmy do korzeni,  uczmy młodzież śpiewu i tańca – tak można określić cel, jaki ma spełnić Rzeszowski Przegląd Kapel Ludowych „Do Korzeni”.  Impreza ma charakter konkursowy i odbyła się już po raz szósty.

 

Organizatorem jest Rzeszowski Domu Kultury „Słocina”. W tym roku jury wysłuchało jedenastu wykonawców. Doceniając ich entuzjazm i zaangażowanie włożone w pielęgnowanie wartości kulturowych, wyróżniło cztery zespoły oraz nagrodziło trzech wykonawców.

 

Stryki i Wujanki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Pierwsze miejsce zajął Zespół Folklorystyczny „Stryki i Wujanki” ze Strzyżewa. Zespół powstał w 2007 r. z połączenia dwóch grup – Harmonijek Ustnych „Stryki” oraz z Grupy Śpiewaczej „Wujanki”.

 

Do harmonijek dołączyli muzycy grający na skrzypcach, akordeonie, gitarze i instrumentach perkusyjnych. Dzięki temu grupa mogła poszerzyć i wzbogacić repertuar.

 

Przypominają zapomniane melodie i piosenki regionu Pogórza oraz bliskiej Łemkowszczyzny. Odtwarzają też fragmenty dawnych obrzędów i zwyczajów w gwarze regionu.

 

Występują w autentycznych regionalnych strojach ludowych charakterystycznych dla okolic Strzyżewa.

 

 

Budziwojce

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Drugie miejsce jury przyznało Zespołowi Śpiewaczemu „Budziwojce” z Rzeszowa.  Muzykują już od 25 lat.

 

Od momentu, kiedy Budziwój stał się kolejnym osiedlem Rzeszowa, patronat nad zespołem objął Rzeszowski Dom Kultury. Budziwojce były już wyróżniane w przeglądzie „Do korzeni”.

 

Kłosowianie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


III miejsce przypadło Zespołowi Pieśni i Tańca „Kłosowianie” ze Strzyżowa.  - Choć przeterminowani, w kulturze ludowej są rozmiłowani – tak jedna z tancerek określiła poczynania Kłosowian.

 

Zdobywają nagrody w kraju i  za granicą. Korzystają z dorobku artystycznego ludowego muzyka, nieżyjącego już regionalisty i choreografa Domu Kultury „Sokół” – Stefana Kłosowicza, ale nieustannie wprowadzają też własne układy taneczno – wokalne.

 

Od niedawna prezentują formy teatralne jak „Pokaz obrzędów weselnych” czy „Jasełka”.

 

Zespół składa się z 40 osób. Jesienią 2011 roku dołączyła do nich spora grupa młodych „zapaleńców” i miłośników folkloru, którzy z tańcem ludowym zetknęli się już w szkole podstawowej.

 

***


Za rok będzie znowu okazja powrócić do korzeni z Rzeszowskim Przeglądem Kapel Ludowych.

 

Zobacz też:

http://wiano.eu/osrodki-kultury-soltysa/rzeszow-dom-kultury-rdk


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263