wiano.eu
YouTubeFacebook

2013-11-21 Skrobanie pisanki

Kroszonki  opolskie, zdobione finezyjnym ornamentem roślinnym, stały się rozpoznawalną marką regionu. Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu popularyzuje przez cały rok technikę wyskrobywania ostrym narzędziem motywów  kwiatowych na jednokolorowym tle skorupki jajka.

 

Fot. Archiwum własne

Kroszonki opolskie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Podczas festynów folklorystycznych można spotkać  w zabytkowych chatach twórczynie ludowe z Opolszczyzny, które końcem noża, igły czy żyletki wyskrobują drobne i precyzyjne motywy na kruchej powierzchni wydmuszki.

 

Fot. Archiwum własne

1. Pokaz skrobania wydmuszki w opolskim skansenie

2. Kroszonki i opolska porcelana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Technika rytownicza, bo tak nazywa się ta metoda skrobania skorupki, pozwala na uzyskanie cienkiej, wiotkiej linii, z której tworzy się kwiatowe kompozycje.

 

Twórczynie cieniują wydrapaną kreskę, osiągając – dzięki temu - bardziej wyraziste motywy.

 

Zanim zaczną wyskrobywać wzór, barwią wydmuszki. Tradycyjnym tłem jest barwa czarna, brązowa, rzadziej zielona lub fioletowa.  


Zdobienie kroszonek jest na Opolszczyźnie najliczniej reprezentowaną dziedziną ludowej twórczości artystycznej. Na kruchych skorupkach powstają prawdziwe arcydzieła. 


Muzeum Wsi Opolskiej pielęgnuje tę tradycję regionu. Organizuje cyklicznie konkursy wyskrobywania Kroszonki Opolskiej, na które zgłasza się coraz więcej chętnych. Najlepsze prace są pokazywane  na wystawach pokonkursowych. 

 

Kroszonka Opolska staje się też tematem lekcji muzealnych i stałym punktem wydarzeń folklorystycznych, organizowanych na terenie skansenu.

 

Fot. Archiwum własne

Opolska porcelana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kroszonka Opolska dała początek opolskiej porcelanie. To właśnie motywy z jajka zostały przeniesione w latach 60-tych ubiegłego stulecia na porcelanową skorupkę.

 

Jak wyskrobać kroszonkę opolską

 

 

Zobacz też:

Kroszonki Opolskie 2013 http://wiano.eu/article/2077

Opolska porcelana http://wiano.eu/article/2258

Opolska porcelana http://wiano.eu/article/1136

Porcelana opolska http://wiano.eu/article/1058


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263