wiano.eu
YouTubeFacebook

2010-01-20 Z pasji hobbysty

Skansen w Kuligowie (powiat wołomiński) zgromadził już parę tys. eksponatów. Ile ich jest dokładnie dowiemy się, gdy etnografowie sporządzą inwentaryzację. Spis powinien odbyć się w tym roku. Wówczas prywatny skansen w Kuligowie oficjalnie rozpocznie swoją działalność i wejdzie w skład polskich parków etnograficznych. 

 

Wojciech Urmanowski,  właściciel placówki, gromadzi w Kuligowie przedmioty i obiekty od 2000 r.  Ale jak przyznaje coraz trudniej jest mu pozyskiwać stare rzeczy z rynku. Jeśli są  wystawiane do sprzedaży, to po wysokich cenach. Ludzie obecnie niechętnie wyzbywają się pamiątek z przeszłości. Poznali ich wartość. Niektórzy nawet podpytują o możliwość zakupu muzealnych eksponatów.  

 

Zdarzają się jeszcze darczyńcy, dzięki którym skansen może powiększać zasoby. W zeszłym roku wnuczka lwowskiego stolarza podarowała wyposażenie warsztatu stolarskiego.  

 

Obecnie w skansenie z dużych obiektów można obejrzeć przydrożną kuźnię, wiejską chatę, spichlerz, stodołę, oborę, dworek drobnoszlachecki oraz wozownię. Przy budynkach stoją okazałe rzeźby Marka Gołaszewskiego z Marek – samouka, który sporych rozmiarów dzieła wykonuje w drewnie za pomogą piły spalinowej.

 

Skansen w Kuligowie nie jest tylko martwą ekspozycją. Latem są tu organizowane cykliczne imprezy. Na lipiec, sierpień (daty nie są jeszcze dokładnie znane) zaplanowano:

1. Folklor nadbużański czyli występy zespołów ludowych,
2. Plener malarski - imprezę podnoszącą wśród mieszkańców Mazowsza (a zwłaszcza artystów plastyków) świadomość Dziedzictwa Nadbużańskiego i jego znaczenie dla polskiej kultury i sztuki
3. II Nadbużańskie pokazy kowalstwa, podczas których uczestnicy poznają tajniki sztuki kowalskiej.

 

Oprócz tego skansen organizuje: 
 - pokaz ginących zawodów (kowalstwo, wikliniarstwo, garncarstwo,
rymarstwo, powroźnictwo),
- warsztaty artystyczne (malowanie na drewnie, na wyrobach glinianych, na szkle, modelowanie w glinie)
- podglądanie ptaków w starorzeczu Bugu - spotkanie z ornitologiem,
- a w soboty i niedziele - kiermasze potraw regionalnych i wyrobów
rękodzieła ludowego.

 

Fot. I Nadbużańskie Pokazy Kowalstwa (archiwum muzeum)

 

                                                   

Fot. Plener malarski (archiwum muzeum)

 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęœciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl