wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-06-11 Łotwa w Toruniu

W amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu będzie można obejrzeć w sobotę o godz. 17.00 występ zespołów folklorystycznych. Zaprezentują się grupa Kujawy Bachorne Nowe z Osięcin na Kujawach oraz łotewski zespół Sendancis z Rygi.

 

Fot. Archiwum muzeum

Zespół Sendancis z Rygi

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klub Seniora Kujawy Bachorne Nowe działający pod kierownictwem Aliny Matuszewskiej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Osięcinach przedstawi lokalne dziedzictwo muzyczne.

 

Oprócz ludowych pieśni i tańców kujawskich, grupa ma w swym repertuarze widowiska obrzędowe ilustrujące tradycje regionu, takie jak Podkoziołek i wywożenie żyńcowych, Przywoływki Wielkanocne czy Obieranie Króla Pasterzy.

 

Członkowie zespołu występują w strojach regionalnych. Grupa ma na swoim koncie występy na festiwalach i przeglądach w całej Polsce oraz zagranicą.


Zespół taneczny seniorów Sendancis został założony w 1962 roku w Rydze. Jego dyrektorem artystycznym jest Lydia Ruskule.

 

W występie zespołu wezmą udział trzy grupy taneczne, które na co dzień wykonują łotewskie tańce salonowe i dawne tańce towarzyskie oraz tańce z różnych stron Europy.

 

W Toruniu zespół zaprezentuje łotewskie tańce ludowe. Grupa rokrocznie bierze udział w łotewskich festiwalach pieśni i tańca oraz folklorystycznych spotkaniach seniorów, odwiedza inne regiony Łotwy a także bierze udział w międzynarodowych przeglądach i festiwalach.

 

Członkowie zespołu uwielbiają bliższe i dalsze podróże oraz poznawanie nowych ludzi. Jak mówią sami o sobie, dzięki realizowaniu pasji, całe życie jest dla nich pięknym tańcem.


Koncert w Muzeum Etnograficznym  będzie okazją do spotkania i zawiązania kontaktów między zespołami seniorów z Polski i Łotwy.

 

Zapraszamy torunian i turystów spędzających weekend w Grodzie Kopernika do obejrzenia efektów tej konfrontacji.

 

Zobacz też:

Dołącz do Europeady

Folklor irlandzki

Folklor turecki

Folklor czeski

Pieśni białoruskie

Zespół Chudesiya

Ludy Dobri

Taniec szwedzki

Litewskie pieśni


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263