Pobierz MP3
- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Starej babie młodego się zachciało
- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj
Festiwal Czango czytaj
Partnerzy
Kontakt
2010-01-31 Słowacki Bordiów
Na skraju Bardejowa (po słowacku Bardejov, po polsku tradycyjnie: Bordiów), w jego uzdrowiskowej części (Bardejovské Kúpele) malowniczo rozłozyło ekspozycję Muzeum Architektury Ludowej. To najstarszy skansen na Słowacji, otwarty w 1965 roku na niewielkiej powierzchni 1,5 hektara znalazły się 24 budynki pochodzące z najbliższej okolicy, obejmującej dwie krainy historyczno-geograficzne: północnego Szarisza (Šariš) i północnego Zemplina (Zemplín).
Ekspozycja skonstruowana jest na kształt wsi pogranicza, takiej, jakie bywały w tym regionie. Pokazuje kulturę Łemków, którzy – tak jak po naszej stronie – zamieszkiwali doliny wciskające się w łagodne grzbiety Beskidu Niskiego i Słowaków, którzy zagospodarowali tereny wewnątrz łuku Karpat.
Najokazalej prezentują się dwie budowle sakralne: łemkowska grekokatolicka cerkiew z Mikulášovej-Niklovej (z 1730 r.) pod wezwaniem Matki Boskiej Opieki z XVIII-wiecznym ikonostasem i katolicki kościółek ze wsi Zboj w Górach Bukowskich (z 1766 r.); do tego dwie dzwonnice i kaplica św. Jana z Nepomuka (św. Jan Nepomucen).
Na zabudowania skansenowej wsi składają się zagrody bogatych i biednych chłopów wraz ze spichlerzami, ulami i chlewikami. Ciekawych „jak to kiedyś robiono” zainteresują na pewno zabytki wiejskiego przemysłu: kuźnia, folusz (warsztat produkcji sukna) i unikatowe urządzenie do drążenia z drewnianych pni rur wodociągowych.
We wszystkich dostępnych do zwiedzania pomieszczeniach zgromadzono mnóstwo sprzętów naturalnie zgodnych z pierwotnym przeznaczeniem obiektów. Jest tego sporo: łemkowskie wsie po słowackiej stronie nie były wysiedlane, jak w Polsce. Ludzie żyli w swoich odwiecznych domostwach, zachowali więc wiele z dawnego wyposażenia.
Więcej wyrobów ludowego rękodzieła: tkanin, strojów ludowych, ceramiki, wyrobów z drewna możemy zobaczyć oglądając stałą wystawę sztuki ludowej w willi Rákoci znajdującej się na terenie uzdrowiska. Tam też urządzono ciekawą ekspozycję obrazującą dzieje Bardejowskich Kupeli jako kurortu, a w jednej z sal pokazano wyposażenie XIX-wiecznego szpitala.
Skansen w Bardejowskich Kupelach jest częścią Szariskiego Muzeum w Bardejowie (Šarišské Múzeum Bardejov). Pozostałe ekspozycje znajdziemy w centrum Bardejowa, przy rynku.
Małgorzata Raczkowska (tekst i foto) www.krajoznawcy.info.pl
Artyku�y polecane
- Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )