Pobierz MP3
- Starej babie młodego się zachciało
Festiwal Czango czytaj
Festiwal Czango czytaj- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj
Partnerzy
Kontakt
2010-01-31 Folklor muzyczny
Tytuł: Folklor muzyczny i taneczny
Puszczy Białej
Autor: Bonifacy Kozłowski
Wydawnictwo: Mazowieckie Centrum
Kultury i Sztuki
Książka powstała przy uwzględnieniu ogólnej charakterystyki tła kulturalnego i społeczno-obyczajowego oraz środowiska, w jakim kształtowały się i rozwijały pieśni i tańce.
Czytelnik znajdzie w niej opis regionu Puszczy Białej, jej atmosfery i kolorytu, co pomoże mu poznać i zrozumieć jej mieszkańców, ale przede wszystkim zbiór melodii pieśni i opisów tańców.
Całość została podana w bardzo przystępnej formie, wzbogaconej zapisami nutowymi i kolorowymi zdjęciami. Książka może stanowić znaczną pomoc dydaktyczną dla kierowników i instruktorów zespołów muzycznych i tanecznych, nauczycieli i regionalistów. Dzięki interesującemu stylowi zaciekawi również wszelkich miłośników kultury tradycyjnej.
„Puszcza Biała to dawna nazwa lesistego obszaru pomiędzy Bugiem, Narwią i miastami: Pułtuskiem, Ostrowią Mazowiecką, Brokiem i Wyszkowem. Granica na południu opiera się o Bug, poczynając od Wyszkowa i biegnie w górę rzeki, od której odrywa się na wschodzie pomiędzy Gliną i Małkinią, obejmuje Błędnicę, Sumiężne i Kacpury, przez Biel dochodzi do Ostrowi Mazowieckiej. Stąd biegnie na północny zachód przez Sielce, Długosiodło, Rzańce, Wólkę Grochowską, Nową Wieś, do Narwi. Dalej idzie w dół rzeki jej lewym brzegiem, z prawego brzegu, obejmując jedynie Pułtusk. W okolicach Grabówca odrywa się od rzeki i biegnie na południe rzez Grabowiec, Borsuki, Drwały w pobliżu Zator, Woli Mystkowskiej i Mystkówca, do Wyszkowa. Natomiast już w okresie międzywojennym cały obszar leżący w ramionach obu rzek aż do ujścia pod Serockiem stapiał się pod względem etnicznym i kulturowym z Puszczą Białą. Linia graniczna Puszczy przebiega więc wzdłuż Bugu. Zarówno warunki fizjograficzne, jak i historia terenu powodują, że w zakreślonych granicach należy wyodrębnić dwa zespoły wsi najstarszych, wokół których ogniskowało się życie Puszczy…”
Fragment rozdziału I. „Ogólna charakterystyka regionu Puszczy Białej”
Książkę można zakupić w siedzibie Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki.
Artyku�y polecane
- Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )