wiano.eu
YouTubeFacebook

2010-02-07 Pojazdy konne

Pojazdy konne charakterystyczne dla dworu mazowieckiego z końca XIX i początku XX wieku można zobaczyć na nowo otwartej wystawie stałej w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

 

Prezentowane pojazdy zostały wyprodukowane zarówno przez polskich fabrykantów jak i przez znane renomowane firmy europejskie.

Wystawa nawiązuje do historycznych powozowni, które niegdyś

znajdowały się w magnackich i szlacheckich majątkach. Podzielona została na dwie części – w pierwszej sali można zobaczyć pojazdy kryte oraz kufry podróżne, w drugiej niemal wyłącznie pojazdy wyrobu miejscowego oraz warsztat kołodziejsko – rymarski.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ramach ekspozycji można zobaczyć między innymi efektowne lando pochodzące z okolic 1880 roku. Jest to otwarty powóz czterokołowy. Dwa jednakowe siedzenia pasażerów umieszczone są naprzeciwko siebie. Charakterystyczny dla tego pojazdu jest półkolisty kształt, w którym dolna krawędź drzwi jest najniższym punktem korpusu. Lando jest wyposażone w rozkładaną na dwie części (przód i tył) budę na zawiasach, tworzącą po zamknięciu dach z oknami po bokach.

 

Na wystawie można zobaczyć również bryczki wolantowe (letni pojazd wiejski bez budy, bardzo popularny wśród polskiego ziemiaństwa), także sanie wyjazdowe z okresu dwudziestolecia międzywojennego, a nawet używane do dziś sanie petersburskie wykonane na terenie monarchii rosyjskiej.

 

Na wystawie znajdują się pojazdy o różnej wartości i przeznaczeniu, co czyni ją jeszcze bardziej interesującą.

 

Dodatkowo ekspozycję wzbogacają uprzęże oraz różnego rodzaju akcesoria podróżne - kufry, walizy, sakwojaże. W odtworzonym warsztacie kołodziejsko-rymarskim piętrzą się narzędzia ręczne niezbędne do wykonywania kół, nadwozi, błotników,  czy  prac naprawczych pojazdów, a wśród nich: piły, wiertarki, dłuta i kątowniki.


Dziś po pojazdach konnych pozostały tylko te sportowe - mocne i bezpieczne, ale nie posiadające dawnego wyrazu oraz dorożki - łączące często różne style, albo i całkiem stylu pozbawione. Podobnie jest z akcesoriami jeździeckimi czy też zaprzęgowymi. Współczesne - choć praktyczne, nie mają już dawnego uroku, śladu ręki  rzemieślnika, który w ich wykonanie włożył nie tylko wysiłek, ale i serce. Brak im też zgrabności wykonania, czasem nawet staranności.


Ekspozycja jest skierowana nie tylko do profesjonalistów. Każdy może przenieść się choć na chwilę w świat powozów, bryczek i sań. Ich misterne piękno zachwyca kunsztownością i starannością wykonania.

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263