Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Starej babie młodego się zachciało
- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Festiwal Czango czytaj
Partnerzy
Kontakt
2010-02-07 Pojazdy konne
Pojazdy konne charakterystyczne dla dworu mazowieckiego z końca XIX i początku XX wieku można zobaczyć na nowo otwartej wystawie stałej w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Prezentowane pojazdy zostały wyprodukowane zarówno przez polskich fabrykantów jak i przez znane renomowane firmy europejskie.
Wystawa nawiązuje do historycznych powozowni, które niegdyś
znajdowały się w magnackich i szlacheckich majątkach. Podzielona została na dwie części – w pierwszej sali można zobaczyć pojazdy kryte oraz kufry podróżne, w drugiej niemal wyłącznie pojazdy wyrobu miejscowego oraz warsztat kołodziejsko – rymarski.
Fot. Archiwum muzeum
W ramach ekspozycji można zobaczyć między innymi efektowne lando pochodzące z okolic 1880 roku. Jest to otwarty powóz czterokołowy. Dwa jednakowe siedzenia pasażerów umieszczone są naprzeciwko siebie. Charakterystyczny dla tego pojazdu jest półkolisty kształt, w którym dolna krawędź drzwi jest najniższym punktem korpusu. Lando jest wyposażone w rozkładaną na dwie części (przód i tył) budę na zawiasach, tworzącą po zamknięciu dach z oknami po bokach.
Na wystawie można zobaczyć również bryczki wolantowe (letni pojazd wiejski bez budy, bardzo popularny wśród polskiego ziemiaństwa), także sanie wyjazdowe z okresu dwudziestolecia międzywojennego, a nawet używane do dziś sanie petersburskie wykonane na terenie monarchii rosyjskiej.
Na wystawie znajdują się pojazdy o różnej wartości i przeznaczeniu, co czyni ją jeszcze bardziej interesującą.
Dodatkowo ekspozycję wzbogacają uprzęże oraz różnego rodzaju akcesoria podróżne - kufry, walizy, sakwojaże. W odtworzonym warsztacie kołodziejsko-rymarskim piętrzą się narzędzia ręczne niezbędne do wykonywania kół, nadwozi, błotników, czy prac naprawczych pojazdów, a wśród nich: piły, wiertarki, dłuta i kątowniki.
Dziś po pojazdach konnych pozostały tylko te sportowe - mocne i bezpieczne, ale nie posiadające dawnego wyrazu oraz dorożki - łączące często różne style, albo i całkiem stylu pozbawione. Podobnie jest z akcesoriami jeździeckimi czy też zaprzęgowymi. Współczesne - choć praktyczne, nie mają już dawnego uroku, śladu ręki rzemieślnika, który w ich wykonanie włożył nie tylko wysiłek, ale i serce. Brak im też zgrabności wykonania, czasem nawet staranności.
Ekspozycja jest skierowana nie tylko do profesjonalistów. Każdy może przenieść się choć na chwilę w świat powozów, bryczek i sań. Ich misterne piękno zachwyca kunsztownością i starannością wykonania.
Artyku�y polecane
- Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )