wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-12-17 O Bożym Narodzeniu

Przewodnik po Bożym Narodzeniu – pod takim tytułem Muzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowało wystawę poświęconą obchodom Święta Bożego Narodzenia. Wystawa różni się od standardowych ekspozycji o zwyczajach świątecznych.

 

Toruńska opowieść o świętach odchodzi od kalendarzowego porządku. Jest skupiona na wyjaśnianiu haseł - bożonarodzeniowych symboli, które chociaż wydają się wszystkim czytelne, to kryją w sobie wiele sensów całkowicie obcych, zapomnianych, tajemniczych.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Ogólny widok sali wystawowej

2. O obchodach Bożego Narodzenia można również poczytać

3. Szopka krakowska

4. Stół wigilijny


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W kolejnych częściach ekspozycji, poświęconych najbardziej rozpoznawalnym świątecznym pojęciom i zjawiskom, takim jak Wigilia, szopka, choinka, św. Mikołaj, wyjaśniona jest ich geneza, znaczenia i przemiany.

 

Wystawa pokazuje, jak tradycyjne symbole związane z Bożym Narodzeniem funkcjonują w polskiej kulturze ludowej, a także w innych krajach i różnych dziedzinach kultury, np. w sztuce, muzyce, literaturze, reklamie.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Kolędnicy i gwiazda betglejemska

2. Rzeźba - kolędnicy

3. O Mikołaju na tablicach

4. Archiwalne kartki świąteczne

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wystawa stała się tematem ostatniego już w tym roku spotkania z cyklu Muzeum Panaceum (18 grudnia, godz. 12.00), organizowanego dla grupy wiekowej 55+. 

 

Ten muzealny cykl ma przekonać starszą grupy mieszkańców, że możliwości dalszego rozwoju nie mijają wraz z przejściem na emeryturę, że posiadanie pasji i uczestnictwo w kulturze może zmienić życie na ciekawsze, że warto szukać właśnie w muzeum  swoistego panaceum służącego ubarwieniu życia, poprawie nastroju, ciągłej edukacji i przyjemnej rekreacji.

 

 

Fot. Archiwum muzeum

 

1. Św. Mikołaj i jego choinka

2. Szopki świata

3. Szopka, w tle maszkary kolędnicze

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po zwiedzeniu wystawy uczestnicy wspólnie zaśpiewają kolędy i wykonają ozdoby na świąteczne drzewko według tradycyjnych wzorów. 

 

Zobacz też:

Mieć 55+ i pasję

Zajęcia w muzeum

Zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe

Muzeum Etnograficzne w Toruniu

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263