wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-12-28 Twórczość Słoniny

Na wystawie w „Domu Greckim” w Myślenicach zatytułowanej „Wśród nocnej ciszy...” znalazły się obrazy na szkle, ale także bożonarodzeniowe szopki - „rzeźbione i malowane opowieści” o narodzinach Bożej Dzieciny autorstwa Zdzisława Słoniny.

 

Artysta z zawodu jest elektrotechnikiem, z powołania – animatorem kultury, rzeźbiarzem, malarzem i fotografem. Tworzy od 40 lat. Jest twórcą wielorakiego talentu i doświadczenia. Od dwóch lat praktykuje w sztuce malowania obrazów na szkle. A czyni to tak doskonale, jakby malował na szkle od zawsze.

 

Fot. Archiwum Domu Greckiego - Agnieszka Turska

Obrazy i rzeźby Zdzisława Słoniny - fragment wystawy

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Twórczość jego pełna jest cech indywidualizmu rozpoznawalnego chyba w każdym miejscu na świecie, m.in. poprzez kolor – konkretny, wyrazisty, jaskrawy, soczysty.


Zarówno jego rzeźby jak i obrazy są sugestywne, pogodne i niezwykle radosne. Zmuszają widza do refleksji, modlitewnej zadumy, a zarazem do radosnego przeżywania tajemnicy Bożego Narodzenia.

 

We współczesnej sztuce ludowej Zdzisław Słonina - z racji rozległości swoich zainteresowań, talentu i wrażliwości - zajmuje czołowe miejsce. W swej twórczości odwołuje się do odwiecznych prawd wiary i pobożności ludu.

 

Fot. Archiwum Domu Greckiego - Agnieszka Turska

Obrazy i rzeźby Zdzisława Słoniny - fragment wystawy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdzisław Słonina urodził się w Bogdanówce (gmina Tokarnia). Mieszka i tworzy w Świątnikach Górnych. Na swojej drodze spotkał wielu mądrych i życzliwych mu mistrzów sztuki rzeźbiarskiej – jak choćby Józefa Słoninę z Bogdanówki czy profesjonalnego rzeźbiarza Stanisława Trybałę. Zachwycał się od zawsze twórczością świątkarza beskidzkiego Jędrzeja Wowry.

 

Zdzisław Słonina był i jest opiekunem artystów ludowych, inspiratorem imprez artystycznych i kulturalnych na terenie gminy i regionu. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Świątnikach Górnych.


W latach 1992-1996 był prezesem Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Obecnie pełni funkcję członka zarządu tego stowarzyszenia.

 

Zdzisław Słonina za działalność artystyczną i społecznikowską otrzymał wiele nagród i  wyróżnień, m.in:
1989 r. - srebrną odznakę "Za zasługi dla Ziemi Krakowskiej".
1995 r. - nagrodę Wojewody Krakowskiego w dziedzinie kultury i sztuki.
1996 r. - odznakę "Zasłużony Działacz Kultury".
2003 r. - Brązowy Krzyż Zasługi RP.

 

Dorobek twórczy Zdzisława Słoniny w aspekcie ekspozycyjnym  to 13  wystaw indywidualnych i bez mała 90 ekspozycji zbiorowych w kraju i za granicą.


Jego prace były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane w konkursach rzeźbiarskich i malarskich.


Ostatnia indywidualna wystawa prac artysty miała miejsce w lutym br. w Krakowie w Muzeum Archidiecezjalnym. Były to motywy pasyjne w rzeźbie i malarstwie. Natomiast w Myślenicach gościł ostatnio w 2011 r. z wystawą rzeźby i fotografii - „W Betlejem przy drodze ...”

 

 

Agnieszka Turska

 

 

Zobacz też:

Rzeźby J. Wrony

Wokół Kolberga

Niedziela Palmowa

Rzeźba ludowa

Malarstwo na szkle


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263