wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-04-11 Lukrowanie pierników

Piernik, dziś jedzony najczęściej w czasie Świąt Bożego Narodzenia, dawniej był codziennym gościem na polskim stole. Podawano go głównie jako przekąskę do wódki.

 

Ani wódek, ani pierników nie podawano na stół, gdy wraz ze starszymi zasiadały przy stołach dzieci i biedni krewni. Współcześnie pierniki to przede wszystkim przysmaki dzieci.

 

Pięknie udekorowane ciasteczka nęcą nie tylko najmłodszych.


Aby móc udekorować pierniczki, trzeba przyrządzić lukier.

 

Lukrowanie, czyli polewanie ciast i deserów syropem z cukru pojawiło się dopiero w XIX wieku. Obecnie lukrowanie urosło do rangi sztuki. Po kolorowe pierniczki z motywami wielkanocnymi podczas Jarmarku Wielkanocnego, zorganizowanego przez Muzeum Wsi Opolskiej, chętnie sięgały dzieci.

 

Fot. Archiwum własne

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Można spróbować samemu ozdobić pierniki. Przyrządzanie lukru jest proste, ale już do rysowania nim pięknych ornamentów trzeba mieć uzdolnienia plastyczne. Niemniej, nawet najskromniejsza ozdoba, wykonana nieporadną ręką, ucieszy, bo jest własna. No cóż, każdy ozdabia tak jak umie.


Oto jak przyrządzić:

 

Lukier bez gotowania (trzy sposoby)


Pierwszy:

 
Składniki:
 Szklanka cukru pudru
 Białko
 Sok z połowy cytryny

 

Wykonanie:
Miskę ustawiamy w misce z lodem. Ubijamy białko na bardzo sztywną pianę. Wsypujemy cukier i ucieramy godzinę aż utworzy się gęsta masa. Można oczywiście też zmiksować białko. Dodajemy sok z cytryny i dokładnie mieszamy. Zimnym lukrem smarujemy mazurki lub pierniczki. Zostawiamy w chłodnym miejscu, aby lukier zasechł.


Drugi:


Składniki:
 1½ szklanki cukru
 ½ szklanki mąki ziemniaczanej
 2 białka

 

Wykonanie:
Znowu ustawiamy miskę do naczynia z lodem. Ucieramy cukier z mąką i pianą białek. Po godzinie ucierania smarujemy gotowym lukrem ciasto i wstawiamy do letniego piekarnika, aby obeschło.


Trzeci:


Składniki:
 2 szklanki cukru
 2 białka
 Łyżeczka żelatyny


Wykonanie:
W ustawionej na lodzie miseczce ucieramy białka z cukrem na białą masę, dodajemy żelatynę i jeszcze kilka minut ucieramy. Smarujemy ciasto, suszymy w letnim piekarniku. Uwaga, źle utarty lukier po wysuszeniu na ma połysku. 

 

Do barwienia lukru można użyć barwników naturalnych (np. soku z buraków, jagód) lub spożywczych.

 

 

Jak lukrować pierniczki

 

 

Zobacz też:

Katarzynki w Ochli

Sołtys gotuje

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263