Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj
Festiwal Czango czytaj- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Starej babie młodego się zachciało
Partnerzy
Kontakt
2015-07-26 Twórczynie ludowe
W świetlicy Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” świat malarstwa przenikał się ze światem koronki klockowej i wycinanki. Wszystko to dzięki pracom trzech pań z różnych stron Polski: Magdaleny Cięciwy, Darii Pelhen oraz Zofii Tomeczek.
Podczas wernisażu opowiedziały o tym co je łączy: miłość do ręcznych robótek, tradycji i sztuki, a także silna więź z Domem Ludowym – „Sabałowymi Bajaniami” czy też „Góralskim Karnawałem”.
Magdalena Cięciwa mieszka i tworzy w Marcinkowicach. Od rodziców i dziadków uczyła się różnych dziedzin regionalnej twórczości rękodzielniczej, takich jak hafciarstwo czy bibułkarstwo, ale to koronka klockowa zdominowała działalność artystyczną pani Magdaleny, stając się jej pasją życiową.
Systematycznie bierze udział w licznych konkursach, pokazach i warsztatach dla dzieci i dorosłych. Zajmuje się również rekonstrukcją strojów z poprzednich epok, które często zawierały elementy koronki klockowej np. rekonstrukcja stroju scenicznego Heleny Modrzejewskiej (Wilanów 2013).
Fot. Archiwum Domu Ludowego - Wojciech Kubina
Daria Pelhen jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. Ukończyła je w specjalności Formy Użytkowe ze specjalizacją Zabawkarstwo.
Obecnie mieszka i tworzy w Grójcu pod Warszawą.
Od lat na swoich wystawach prezentuje malarstwo, grafikę oraz Soft-Art będący jej autorską techniką łączącą umiejętności szwalnicze z malowaniem na tkaninie.
Maluje wnętrza przedszkoli, oddziałów dziecięcych, restauracji oraz elewacje budynków. Bardzo bliska jest jej twórczość dla dzieci, przez co nieustannie szyje dla najmłodszych zabawki.
Jest autorką kolekcji lalek SUPER STAR - inspirowaną czarno-białymi amerykańskimi filmami z lat 30 -40 XX w. oraz znanymi postaciami pop kultury. W malarstwie główne znaczenie ma dla niej kolor. Jej obrazy są intensywne, odważne kolorystycznie.
Fot. Archiwum Domu Ludowego - Wojciech Kubina
Zofia Tomeczek mieszka w Jastrzębiu Zdroju. Wycinankami zajmuje się od dzieciństwa. Od mamy dostała wzory z dawnych terenów II RP, które miały wiele cech wspólnych z wycinankami Polski Południowo-Wschodniej.
Współpracuje z wieloma instytucjami kultury i muzeami. Brała udział w wielu konkursach, m.in.: w muzeum w Tychach, w Folkloriadzie w Poraju. Jej pracami zainteresowało się Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach oraz Muzeum Etnograficzne w Ochli oraz wielu prywatnych kolekcjonerów.
Swoją pasją artystka dzieli się podczas warsztatów z dziećmi i dorosłymi.
Fot. Archiwum Domu Ludowego - Wojciech Kubina
Wycinanki powstają głównie z czarnego papieru i z kartonu. Metodę swej pracy twórczyni określa jako „rysowanie nożyczkami”.
Narzędzia używane do pracy to duże nożyce krawieckie lub małe, o cienkich ostrzach. Inspiracje twórcze artystka czerpie przede wszystkim z regionalnych wzorów, a należą do nich: drzewo życia, gwiazda, postacie ludzi, leluje, pasowe lalki, kogutki, kwiaty.
Wojciech Kubina
Zobacz też:
Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej
Artyku�y polecane
- Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )