wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-03-02 Konkurs na palmę

Bywają różne. Skromne i niepozorne. Lub wręcz przeciwnie - bogato ukwiecone, misternie plecione, majestatyczne. Palmy wielkanocne, bo o nich mowa, są nieodłącznym atrybutem Świąt Wielkanocnych.

 

Dawniej wykonywano je z zielonych gałązek symbolizujących nowe życie, przypływ sił witalnych i nadchodzącą wraz ze zmieniającymi się porami roku odnowę roślin.

 

Z przygotowanymi własnoręcznie palmami mieszkańcy wsi podążali do kościoła, gdzie ksiądz dokonywał ich poświęcenia.

 

Fot. Archiwum muzeum - D.Krześniak, własne 

Palmy wielkanocne zgłaszane na konkurs

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po powrocie do domostw palmami kropiono chałupę, gospodarstwo, a nawet zwierzęta. Palmą uderzano również krowy, które po raz pierwszy wychodziły wiosną na pastwisko, aby zagwarantować obfitą ilość mleka.

 

Co więcej, uderzano się lub dotykano palmami, aby przekazywać sobie ich zdrowotną moc.

 

Każdego roku – przed zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy, należało wykonać nową palmę, bowiem ubiegłoroczną palono w piecu chlebowym, a popiół rozsypywano na polach przed pierwszą orką.

 

Niegdyś do wykonania wielkanocnej palmy przywiązywano wielką wagę i starano się, by była ona wyjątkowa i efektowna. Współcześnie zwyczaj ten jest już niemal zupełnie zapomniany, a palmy najczęściej kupuje się na jarmarkach, bazarkach, a nawet w sklepach.


Nie ulega jednak wątpliwości, iż wykonywanie palm wielkanocnych to piękna, choć współcześnie w dużo mniejszym stopniu kultywowana tradycja.

 

Ręcznego wykonywania palm podejmują się nieliczni pasjonaci sztuki ludowej. Lecz tradycję tę dodatkowo upowszechniają konkursy na największą i najwspanialszą palmę.

 

Fot. Archiwum własne i muzeum - D. Krześniak

Wyrób mazowieckich palm wielkanocnych na terenie skansenu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do takiej właśnie rywalizacji zaprasza dzieci, młodzież szkolną, oraz osoby dorosłe Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, ogłaszając konkurs pt. „Tradycyjna palma wielkanocna”.

 

Celem konkursu jest upowszechnianie obyczajowości związanej ze Świętami Wielkanocnymi oraz symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej.

 

Konkurs stwarza okazję do indywidualnej lub zbiorowej aktywności artystycznej oraz zdobywania wiedzy na temat pięknego i niestety zanikającego zwyczaju własnoręcznego wykonywania palm.

 

Zadanie konkursowe polega na wykonaniu palmy wielkanocnej, z wykorzystaniem tradycyjnych metod i materiałów.

 

Przed przystąpieniem do pracy zachęcamy do poszerzenie wiedzy na temat tradycyjnych technik wyrobu palm, rodzajów materiałów, a także znaczenia palm w tradycji ludowej. Wiedza ta z pewnością okaże się przydatna podczas wykonywania palmy i zagwarantuje zgodność wykonanej pracy z wymogami regulaminowymi.

 

Muzeum stawia na ludowość i folklor, zatem tradycyjne techniki zdobnicze oraz naturalne materiały są mile widziane.

 

Prace zgłoszone do konkursu „Tradycyjna palma wielkanocna” oceniane będą w dwóch kategoriach: indywidualnej i zespołowej. Oceny palm dokonają zwiedzający podczas „Niedzieli Palmowej w skansenie”, którzy wypełniając kupony wybiorą najpiękniejszą tradycyjną palmę.

 

Wystawa palm zgłoszonych do konkursu jest jednym ze stałych punktów programu „Niedzieli Palmowej w skansenie” i cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających.

 

Fot. Archiwum własne

Palmy wielkanocne zgłoszane na konkurs

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komisja MWM w Sierpcu dokona przeliczenia głosów, tak, by jeszcze podczas Niedzieli Palmowej– 20 marca 2016 roku, zostały ogłoszone wyniki. Autorzy prac, które zdobędą najwięcej głosów, zostaną nagrodzeni.

 

W każdej z kategorii zostanie przyznane I, II oraz III miejsce, ponadto spośród wszystkich prac Komisja wyłoni jedną, która zostanie uhonorowana Nagrodą Specjalną Dyrektora MWM w Sierpcu.

 

Palmy należy dostarczyć do Działu Upowszechniania i Promocji, mieszczącego się w budynku „G” na terenie  skansenu w Sierpcu, ul. Narutowicza 64.

 

Termin składania prac upływa 15 marca  2016 roku.

 

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie mwmskansen.pl w panelu głównym oraz w zakładce KONKURSY/PROJEKTY.

 

Agnieszka Jezierska-Chalicka

 

Zobacz też:

Palmy mazowieckie

Palmowa w Sierpcu

Niedziela Palmowa

Palmowa w Łysych

Kwiaty z bibuły do palm

Palmy z suchych traw

Jak wykonać palemkę

Zwyczaje i obrzędy\wielkanocne

Muzea i skanseny\Sierpc\muzeum wsi mazowieckiej

Sztuka ludowa\pisanki i palmy


MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263