wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-05-12 Palmy mazowieckie

Palmy wielkanocne na Mazowszu Północno-zachodnim nie były bogato strojone, jak na przykład wileńskie. Ale – mimo swej prostoty – miały ogromny urok. Robiono je z trzciny, borówki lub barwinka, obecnie zamiast nich wkłada się bukszpan. Koniecznie musiały być też kwiatki, ale skromnie wykonane z  kolorowej bibuły.

 

Z zielonego układa się bukiet i wpina w niego kwiatki. Końcówki gałązek owija bibułą.

 

 

Fot. Archiwum własne

1. Palmy mazowieckie

2. Palmy wileńskie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu co roku w Niedzielę Palmową przypomina tradycję wicia palm mazowieckich. Organizuje też konkurs na najpiękniejsza palmę. 

 

Zgłaszane do konkursu prace, przypominają  najczęściej te robione na Kurpiach. Są piękne, bogato uplecione z zielonych gałązek i kolorowych, bibułowych kwiatów, ale nie pochodzą z tego regionu Mazowsza.

 

Fot. Archiwum własne

Palmy konkursowe

1. Palmy wzorowane na kurpiowskich

2. Palmy mazowieckie

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Te okazałe bardziej przyciągają uwagę zwiedzających, a to od nich zależy, która palma wygra w konkursie. Nic zatem dziwnego, że uczestnicy konkursu, bardziej wzorują się na palmach kurpiowskich aniżeli pochodzących z tego regionu, palemkach mazowieckich.

 

Niemniej są osoby, które takie palemki przedstawiają do oceny jury z nadzieją na docenienie ich wysiłku. To właśnie oni zasługują na podziękowanie za trzymanie się tradycji.

 

Fot. Archiwum muzeum

Wyrób palem mazowieckich

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muzeum co roku na wystawie wielkanocnej prezentuje sposób robienia takich palm. W jednej ze skansenowskich chat jest pokazana technika wykonania.

 

Przed  chatą siedzą pracownice skansenu, ubrane w regionalne stroje, i wiją na życzenie zwiedzających palmy mazowieckie, które potem można poświęcić w skansenowskich zabytkowym kościółku podczas mszy św. w Niedzielę Palmową.

 

Jak zrobić palmę mazowiecką

 

 

Zobacz też:

Góralskie palmy

Kurpiowskie palmy

Podhalańskie palmy

Palmy podlaskie

Palmy lipnickie

Palmy z suchych traw

Palmy wileńskie

Palmy z Podlasia

MIEJSCE NA REKLAMĘ
Artykuły polecane
Najczęściej czytane
do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263