wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-03-29 Góralskie palmy

56. Konkurs Palm Wielkanocnych organizowany przez rabczańskie Muzeum jest jednym z najstarszych w Polsce. Odbywa się bowiem od 1958 r. Zwyczaj wykonywania palm  w okolicach Rabki jest nadal bardzo powszechny. Sięgają one nawet do 3 metrów wysokości.

 

Tradycja wicia charakterystycznych bazi jest przekazywana często z pokolenia na pokolenie.

 

Fot. Archiwum muzeum

Taaką... palmę trudno postawić o ścianę

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Corocznie w Konkursie Palm Wielkanocnych bierze udział około 100 uczestników. Ta barwna impreza plenerowa przyciąga od wielu lat liczne grono miłośników kultury ludowej. Wpływa również na promocję tradycji i folkloru Zagórzan.


Tegoroczna edycja odbędzie się 13.04.2014 r. o godzinie 12:00. Konkurs jest najważniejszym wydarzeniem organizowanym przez muzeum.

 

Obchody święta rozpoczynają się od uroczystej mszy w neogotyckim kościele pw. św. Marii Magdaleny podczas, której palmy zgodnie z tradycją zostają poświęcone. Następnie uczestnicy podążają w uroczystym korowodzie do drewnianego XVII w. kościółka – muzeum, gdzie w zabytkowym otoczeniu zostanie rozstrzygnięty  konkurs.

 

Fot. Archiwum muzeum

Procesja palm konkursowych

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jury konkursowe składa się ze specjalistów: etnografów, którzy oceniają palmy w kategoriach: tradycyjna, współczesna, najpiękniejsza. W ich ocenie jury bierze pod uwagę użycie tradycyjnych materiałów, technikę wykonania, dekoracyjność, oraz nowatorskie ujęcie tematu.


W tradycyjnej palmie wielkanocnej trzon jest wykonany z kilku wierzbowych witek, połączonych naturalnym sznurkiem lub rzemieniem. Wysokość palmy wynosi od 1,5 do 3 metrów.

 

Ozdobiona jest niewielkich rozmiarów kwiatami z bibuły lub papieru, papierowych kolorowych pasków zawijane w pętelko oraz strzępione pasy bibuły.

 

Jako zielone wije się trzon witkami wierzby, gałęziami sosny, jałowca, świerka, bazi,suszonymi trawami, ziołami (np. rozchodnikiem), zbożem lub słomą. 

 

Zwieńczeniem palmy są witki wierzbowe, suszone trawy, zioła wiązane najczęściej bibułowymi wstążkami (płaskimi lub plisowanymi).
Oprawę artystyczną imprezy zapewniają zespoły regionalne, prezentujące dawne zwyczaje i obrzędy związane z Wielkanocą.

 

Zobacz też:

Konkurs na palmę http://wiano.eu/article/2124

Kurpiowskie palmy http://wiano.eu/article/2419

Podhalańskie palmy http://wiano.eu/article/2130

Palmowa w Łysych http://wiano.eu/article/2127

Palmy podlaskie http://wiano.eu/article/1653

Palmy lipnickie http://wiano.eu/article/1639

Palmy góralskie http://wiano.eu/article/1637

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263