wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-04-19 Majówka w Sierpcu

Wystarczy do piknikowego kosza spakować duży koc i wybrać się do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu na Majówkę, by poczuć tradycję rodzinnego biesiadowania na świeżym powietrzu. Impreza odbędzie się 3 maja.


Na zwiedzających będą czekać rodzinne konkursy z nagrodami, a także różnorodne gry i zabawy. Większość rywalizacji będzie miała rodzinny charakter – jak na majówkę przystało.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Majówka w skansenie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poszukiwania dzieci, wspólnie oddawane skoki przez skakankę – to tylko nieliczne spośród przygotowanych na ten dzień atrakcji.

 

Na scenie amfiteatru bogaty i barwny repertuar zaprezentuje Miejska Orkiestra Dęta w Wołominie oraz Parafialna Orkiestra Dęta w Szczutowie, która wystąpi z musztrą paradną.

 

Tymczasem we wnętrzach dworu rozlegną się dźwięki muzyki fortepianowej w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sierpcu.


Przez cały dzień będzie funkcjonował kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych. Tutaj każdy bez trudu znajdzie coś dla siebie.

 

Fot. Archiwum muzeum - D.Krześniak

1. Pranie i maglowanie - pokazy prac domowych

2. Koń w kieracie - pokazy prac gospodarskich

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A będzie w czym wybierać; zaczynając od naturalnych wypieków, poprzez niebanalnie zdobioną ceramikę, a kończąc na fascynujących, ręcznie wykonywanych zabawkach. Miody z mazowieckich pasiek, ekologiczne przetwory, wędliny z domowych wędzarni – smakosze z pewnością nie będą mieli powodów, aby narzekać.


Podczas niedzielnej imprezy plenerowej tradycyjnie nie zabraknie też pokazów rzemiosła i rękodzieła, które będą prezentować  twórcy ludowi.

 

W zagrodach chłopskich i na polach odbędą się pokazy prac gospodarskich m.in. pranie i maglowanie bielizny, prasowanie żelazkiem na duszę, wirowanie śmietany, czy wiosenna orka, ale także zajęć nawiązujących do Święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jak np. warsztaty wykonywania kotylionów.

 

Na jednym z podwórek będzie można spróbować swych sił w dawnych grach i zabawach dziecięcych, takich jak chodzenie na szczudłach czy toczenie obręczy, na innym – własnoręcznie ubić masło w drewnianej kierzance. A na pięknej zielonej polanie przez cały dzień palić się będzie ognisko, zachęcające do pieczenia kiełbasek.

 

Zobacz też:

Gotowanie na polanie

Firanki z papieru

Rejmontowska majówka

Zwyczaje i obrzędy\wiosenne

Muzea i skanseny\Sierpc\muzeum wsi mazowieckiej

 


 

MIEJSCE NA REKLAMĘ
Artykuły polecane
Najczęściej czytane
do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263