wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-04-18 Gotowanie na polanie

W coraz większym stopniu cenimy produkty wytwarzane w naturalny sposób, zgodnie z tradycyjnymi recepturami. „Gotowanie na polanie”, które odbędzie się 1 maja w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, promuje właśnie takie produkty.

 

Wyłonieniu tych najsmaczniejszych służy konkurs na „Najsmaczniejszą potrawę mazowiecką”, popularyzujący tradycje kulinarne Mazowsza.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Gotowanie na polanie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dania będę oceniane w kilku kategoriach: danie jarskie, potrawa mięsna, przekąska, deser oraz napój. Szczególnie cenione są wieloletnie receptury przekazywane z pokolenia na pokolenie.

 

Do udziału w konkursie muzeum zaprasza zarówno profesjonalnych producentów produktów tradycyjnych i regionalnych, jak również  amatorów i entuzjastów sztuki kulinarnej.

 

Wszystkie zgłoszone do rywalizacji dania oceni Komisja Konkursowa, w skład której wejdą miedzy innymi osoby wyłonione drogą losowania spośród zwiedzających.

 

Komisja oceni zarówno wygląd, smak, jak również prezentację, czyli sposób podania potrawy. Atrakcyjności konkursowi dodaje fakt, że wszystkie potrawy konkursowe będzie można nabyć na stoiskach wystawców. Dzięki temu danie jarskie, zupa czy deser, które zdobędą największe uznanie Jury i główną nagrodę w konkursie, będą do posmakowania.


Ale konkurs na „Najsmaczniejszą potrawę mazowiecką” to nie jedyna atrakcja „Gotowania na polanie”. Jedną z szeregu będzie koncert Zespołu Folklorystycznego Kurpianka Cepelia z Kadzidła, który wykona „Wesele Kurpiowskie”.

 

W ramach widowiska o godzinie 13.00 odbędą się tradycyjne „zmówiny”, natomiast o godz. 15.30 na scenie amfiteatru będzie można podziwiać „wesele i  oczepiny”. 


Na godzinę 14.00 muzeum zaplanowało mszę świętą w niezwykle urokliwym drewnianym kościele z XVIII wieku.


Dawną obyczajowość i kulturę ludową przybliżą twórcy ludowi oraz inscenizatorzy. Spacerując urokliwymi alejkami od zagrody do zagrody, będzie można ujrzeć konkretne zajęcia i momenty z życia ludności wiejskiej.

 

Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy wcielą się w role mieszkańców wsi przełomu wieków i zaprezentują liczne scenki rodzajowe.

 

Przy swych warsztatach zasiądą: wiejski plecionkarz, kowal i szewc. Wieś będzie tętnić swym dawnym życiem sprzed lat.

 

Przed jedną z zagród będzie można zobaczyć pokaz wycinania firanek z papieru, przed inną – skosztować masła ubitego w kierzance.

 

Stodoła będzie miejscem inscenizacji  „Jak to ze zbożem było”, która przybliży proces obróbki ziarna. Przez cały dzień odbywać się będą  pokazy wiosennych prac polowych: pokaz pracy kieratu, orka konna i bronowanie, czy też ręczny siew z płachty.


Kiermasz żywności będzie wielką atrakcją dla osób ceniących naturalne i tradycyjne jedzenie. Na stoiskach będzie można degustować oraz zaopatrzyć się w produkty ekologiczne i tradycyjne, a także wyroby lokalnego rękodzieła i artykuły artystyczne, m.in.: rzeźby, ceramikę, biżuterię, ręcznie wykonywane świece i wiele innych.

 

Tradycyjne dania z różnych regionów Mazowsza, przygotowywane w domowych wędzarniach wędliny, świeże pieczywo produkowane według rodzinnych receptur, wyroby cukiernicze, miody i produkty pszczele, przetwory z owoców i warzyw, a nawet piwa smakowe i nalewki - nie sposób wymienić wszystkich smakołyków, które czekają na uczestników „Gotowania na polanie”.

 

Przez cały dzień na polanie palić się też będzie ognisko, umożliwiające pieczenie kiełbasek.

 

Na amatorów jazdy konnej czekać będą przejażdżki bryczką oraz w siodle.

 

Agnieszka Jezierska-Chalicka

 

Zobacz też:

Pigwówka na polanie

Potrawy mazowieckie - parzybroda

Sołtys gotuje

Muzea i skanseny\Sieprc\muzeum wsi mazowieckiej

 


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263