Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj- Starej babie młodego się zachciało
- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj
Festiwal Czango czytaj
Partnerzy
Kontakt
2016-05-19 Strój wołomiński
Z cyklu ENCYKLOPEDIA STROJU LUDOWEGO. Strój wołomiński był noszony we wsiach leżących na terenach obecnego powiatu wołomińskiego, w okolicach Radzymina i Wołomina czyli na Równinie Wołomińskiej, stanowiącej część Niziny Mazowieckiej.
Omawiany ubiór przestano nosić już pod koniec XIX wieku i nie doczekał się swojej indywidualnej nazwy. Bezsprzeczny wpływ na jego zanik miała bliskość Warszawy oraz budowa w 1862 roku biegnącej przez te tereny linii kolejowej.
Największy, chociaż skromny opis tego stroju zawdzięczamy Oskarowi Kolbergowi (Mazowsze Leśne, t. 26, cz. 3, s.28-30).
Fot. Jolanta Boguszewska
Strój kobiecy i męski, konstrukcja Powiatowe Centrum Dziedzictwa i Twórczości w Wołominie
STRÓJ KOBIECY
Nakrycie głowy
Podstawowym nakryciem głowy były wełniane chustki. Wiązano je na karku, przysłaniały nimi głowę zarówno panny jak i mężatki.
Chustki różniły się między sobą przede wszystkim kolorystyką, najczęściej były czerwone, niekiedy zielone, kremowe lub czarne. Zwykle zdobiły je rozrzucone na całej powierzchni drobne motywy kwiatowe, a wzdłuż wszystkich ich boków znajdowała się kwiatowa bordiura.
Fot. Elżbieta Piskorz-Branekova
Chustka tybetowa
Koszula
Miała krój przyramkowy, szyto ją z cienkiego lnianego samodziału. Przy szyi wykończona była kołnierzykiem-kryzką lub miała niewielki, wykładany kołnierzyk o prostych rogach.
Rys. Elżbieta Piskorz-Branekova
Wykrój koszuli kobiecej - przód; b - plecy; c - przyramki; d - kołnierzyk; e -klin pod pachę (skroić dwa razy), f - rękaw (skroić dwa razy), g - mankiet (skroić dwa razy)
Gorset
Był szyty z sukna najczęściej w kolorze czerwonym, niekiedy granatowym lub ciemnozielonym. Opinał on kibić do linii talii, a potem lekko rozszerzony, osłaniał biodra. Jego przody, cięte razem z częścią pleców, miały po trzy klapki - kaletki (dwie wykrojone z tej samej tkaniny co i przody plus jedna doszyta).
Natomiast plecy były dwuczęściowe, każda z nich wykończona kaletką w kształcie trapezu. Gorset miał głęboki, owalny dekolt, nie zapinano go tylko sznurowano.
Rys. Elżbieta Piskorz-Branekova, fot. Jolanta Boguszewska
1. Wykrój gorsetu
a-przód z częścią pleców (skroić dwa razy); b/1, b/2 plecy, c - kaletka (skroić dwa razy).
2. Strój kobiecy, rekonstrukcja Powiatowe Centrum Dziedzictwa i Twórczości w Wołominie
Spódnica
Była szyta z pasiastych, wełnianych tkanin samodziałowych, sięgała prawie do kostek. Miała prosty krój, jej górną część układano w zakładki (rozłożone głównie na bokach i tyle spódnicy) i wszywano w pasek – oszewkę.
Z przodu spódnicy znajdowało się rozcięcie ułatwiające jej zakładanie. Pasek-oszewka był zawsze dłuższy niż obwód talii, przyszywano do niego guzik lub troczki do wiązania spódnicy w pasie. Dół spódnicy, dla wzmocnienia obszywano od środka pasem płótna samodziałowego lub tkaniny fabrycznej.
Fot. Elżbieta Piskorz-Branekova
Spódnica z pasiastej tkaniny samodziałowej
Zapaska
Podobnie jak i spódnica była szyta z wełnianych samodziałów w pionowe lub poziome paski. Tkaninę po ułożeniu w drobne zakładki wszywano w pasek z tego samego samodziału lub płócienną oszewkę.
Do jej końców (dłuższych niż płat tkaniny tworzący zapaskę zasadniczą), doszywano troczki z mocnej tkaniny lub plecione.
Miała zwykle szerokość ok. 70-90 cm, jej długość zależna była od wzrostu kobiety, ale zwykle była tej samej długości co i spódnica.
Fot. Elżbieta Piskorz-Branekova
Zapaska z pasiastej tkaniny samodziałowej
STRÓJ MĘSKI
Nakrycia głowy
Najpowszechniej noszono tzw. kaszkiet. Była to okrągła czapka z granatowego lub czarnego sukna z czarnym lakierowanym daszkiem, usztywniona tekturą.
Ponadto używano kapeluszy z główką w kształcie ściętego stożka i z niewielkim lekko podwiniętym rondem.
Rys. Wojciech Gerson
Włościanie od Radzymina, Oskar Kolberg, Mazowsze Leśne, t. 26, cz. 3,
Koszula
Koszule miały zawsze krój przyramkowy, szyto je z białego samodziału lnianego lub bawełnianego płótna fabrycznego, noszono je wypuszczone na spodnie. Mężczyzna owijał szyję - po lub pod kołnierzykiem koszuli czerwoną chustką złożoną po przekątnej.
Rys. Elżbieta Piskorz-Branekova
Wykrój koszuli męskiej o kroju przyramkowym: a - przód; b - plecy; c - rękawy, d - kliny wszywane pod pachami; e - przyramki; f - mankiety, g- kołnierzyk
Spodnie
Szyto z cienkich samodziałów i jednobarwnych tkanin wełnianych, najczęściej w kolorze niebieskim, granatowym lub czarnym. Miały bardzo prosty krój, wpuszczano je w buty lekko tylko wywijając nogawki na cholewy.
Kamizelka
Szyta była z cienkiego sukna w kolorze niebieskim, niekiedy plecy wykonywano z płótna lub tkaniny gorszej gatunkowo. Noszono ją pod sukmanę, miała asymetryczne zapięcie. Podstawową ozdobą kamizelki były błyszczące, metalowe guziki.
Fot. Jolanta Boguszewska
Strój męski, konstrukcja Powiatowe Centrum Dziedzictwa i Twórczości w Wołominie
Sukmana
Szyta była z grubego, folowanego sukna w kolorze szarym lub brązowym, stanowiła obowiązkowy element stroju odświętnego i obrzędowego.
Arch. Elżbieta Piskorz-Branekova
Chłop z Mokrej Wsi (okolice Radzymina), Bolesław Koskowski, Opis ziem zamieszkanych przez Polaków, t. 1, Warszawa 1904
Szyta była z grubego, folowanego sukna w kolorze szarym lub brązowym, stanowiła obowiązkowy element stroju odświętnego i obrzędowego.
Miała krój kontuszowy, zapinana była na tzw. potrzeby (pętle z czarnego, kręconego sznurka) lub guziki, zdobiły ją obszycia z czarnej taśmy.
Elżbieta Piskorz-Branekova
Zobacz też:
Ośrodki kultury Sołtysa\Wołomin galeria przy Fabryczce
Artyku�y polecane
- Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )