wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-10-25 Folklor wołomiński

Mazowsze Leśne to region, który ma bogatą tradycję. Dlatego też Ośrodek Dokumentacji Etnograficznej w Wołominie, który właśnie przekształcił się w Powiatowe Centrum Dziedzictwa i Twórczości, zbiera już od 10 lat eksponaty obrazujące historię tego regionu.

 

Udało się mu się również odtworzyć tradycyjny strój ludowy Ziemi Radzymińskiej i Tłuszczańskiej.

 

Fot. Archiwum własne

Strój radzymiński - wystawa w Galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mazowszem leśnym określa się tereny położone po prawej stronie Wisły, a lewej Bugu, czyli część ziemi: Warszawskiej  i Czerskiej, ziemię Liwską (nad rzeką Liwiec), ziemię Łukawską i ziemię Stężycką. Duże ośrodki dzisiaj to Wołomin, Radzymin czy Tłuszcz.

 

Aby zaprezentować, choć część bogatej kolekcji, ośrodek w Galerii przy Fabryczce w Wołominie, zaaranżował wystrój chaty. Stoi tam łóżko zasłane pierzyną i poduszkami. Obok stoi kołyska dla niemowląt. Na ścianach wiszą obrazy święte. W izbie znajdują się też ławy, stołki, stół i kredens, a na podłodze leżą chodniki szmaciane - pasiaki.  

 

Fot. Archiwum własne

Fragment wystawy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wystawione zostały gospodarskie sprzęty jak kierzanki do ubijania masła, szatkownica do kapusty, dzieże, dzbany, saganki, kosze wiklinowe. Nie może też zabraknąć kołowrotka i warsztatu tkackiego.

 

Fot. Archiwum własne

Fragment wystawy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na uwagę zwiedzających zasługuje strój ludowy Ziemi Radzymińskiej i Tłuszczańskiej, uszyty przez pracownię krawiecką Teatru Polskiego w Warszawie na zlecenie wołomińskiego Ośrodka.

 

Fot. Archiwum własne

Strój radzymiński

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Strój kobiecy z początku XX wieku został wiernie odtworzony na podstawie eksponatów muzealnych Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, zaś strój męski – na podstawie starych fotografii.

 

Strój - jak podają organizatorzy wystawy - jest wykonany z tkanin fabrycznych i jest wzorowany na modzie miejskiej z końca XIX wieku i początku XX wieku.

 

W  skład kompletu wchodzi czepek lub chustka wełniana kolorowa, biała bluzka, czarny kaftanik i ciemna spódnica w kliny, czarne sznurowane trzewiki na niskich obcasikach.

 

Bluzka jest uszyta z etaminy, ma kołnierzyk w stójkę, bufiaste, zwężające się rękawy, ujęte u dołu w mankiety, jest lekko dopasowana, w pasie z falbanką i zapięciem z przodu na 8 guzków.

 

Fot. Archiwum własne

Bluzka ze stroju radzymińskiego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Długa spódnica jest uszyta z cienkiej tkaniny wełnianej w kolorze wiśniowym.


Okryciem wierzchnim były tutaj (znane z sąsiedniego regionu Podlasia) czarne, sukienne kurtki zwane sączkami, z szalowymi kołnierzami, mocno dopasowane w pasie, z bufiastymi rękawami, długości do kolan oraz różnego rodzaju chusty.

 

W zbiorach Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie jest ponadto gruba, czarna, wełniana, chusta barankowa boucle, wykończona długimi frędzlami, złożona w trójkąt i zarzucona na ramiona, używana do okrywania się w zimie.


Męski strój się nie zachował. Z analizy dostępnych fotografii wynika, że w latach dwudziestych, mężczyźni nosili tutaj garnitury z tkanin fabrycznych w drobne desenie. Marynarki z szerokimi klapami, z zapięciem dwurzędowym, do tego kamizelki, z małym wycięciem, wysoko zapięte, na nich łańcuszki dewizki.

 

Fot. Archiwum własne

Męska marynarka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 We wsiach drobnoszlacheckich ubiorem odświętnym był czarny surdut, koszule z wysokimi, zaokrąglonymi kołnierzykami i krawaty w deseń.  Spodnie o dość wąskich nogawkach były wypuszczone na sznurowane trzewiki lub schowane w cholewy butów.


Na wystawie pokazano także bogatą kolekcje hebli i innych narzędzi stolarskich.

 

Fot. Archiwum własne

Narzędzia stolarskie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Można także obejrzeć prace malarskie – pejzaże i widoki obrazujące architekturę i krajobraz powiatu wołomińskiego.

 

Fot. Archiwum własne

1. Marek Krauss - Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Wołominie

2. Marta Radziszewska - Kościół w Kobyłce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Marta Radziszewska - Plebania w Dąbrówce

4. Elżbieta Rączka - Okna na świat (skansen w Kuligowie)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Lidia Wnuk - skansen w Kuligowie

6. Lidia Wnuk - Chałupa w skansenie w Kuligowie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rzeźby są dziełem lokalnych artystów rzeźbiarzy. Na wystawie znalazły się także wycinanki z regionu wołomińskiego.

 

Fot. Archiwum własne

1. Ptaki - Zugmunt Ambroziak

2. Wycinanka - Gabriela Czarnecka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz też:

Stroje regionalne http://wiano.eu/article/1734

Makatki http://wiano.eu/article/1124

Skansen Kuligów http://wiano.eu/article/585

 


 

MIEJSCE NA REKLAMĘ
Artykuły polecane
Najczęściej czytane
do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263