wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-07-14 Ocal stare zabawki

Mamo, Tato – nie pal!!! – to tytuł cyklu wystaw, które organizuje Gminne Centrum Kultury w Drelowie (Podlasie). I nie chodzi tu bynajmniej o palenie papierosów, ale o przedmioty, które centrum kultury chce ocalić od zapomnienia – przedmioty, które leżą gdzieś na strychach czy zalegają w szafach.

 

Najpierw akcja dotyczyła makatek, teraz objęła zabawki rodziców i dziadków.

 

Fot. Archiwum GCK w Drelowie

Fragment wystawy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Apel centrum kultury spotkał się z dużym zainteresowanie mieszkańców gminy. Na wystawie zgromadzono około stu zabawek m.in. lale, klocki, przytulanki i inne przedmioty m.in. nośniki bajek, kolekcje pocztówek, historyjek z gum, opakowań po czekoladzie (dawne dziecięce pasje i hobby).

 

Fot. Archiwum GCK w Drelowie

Fragment wystawy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Są tam także drewniane kołyski dla niemowląt i lalek, koniki na biegunach, dziecięce wózki, chodziki czy krzesło. Udało się zebrać nawet beciki, kolorowe poszewki i chusteczki, a także stuletnie urządzenia do produkcji gofrów i opłatków na kuchennej fajerce – smakołyków dość rzadko dostępnych dla ówczesnych dzieci.

 

Fot. Archiwum GCK w Drelowie

Fragment wystawy


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wystawę tworzą zabawki i akcesoria z Drelowa, Wors, Szóstki, Łózek, Żerocina i Kwasówki. Z wielką radością organizatorzy przyjęli również przedmioty z Turowa, Siedlanowa, Sitna, Białej Podlaskiej i  Międzyrzeca Podlaskiego. Niektóre z nich zostały przywiezione z zagranicy (Łotwy, Rosji, a nawet Włoch).


Gminne Centrum Kultury w Drelowie zwraca się do każdego z prośbą o dostarczanie kolejnych eksponatów tematycznie związanych z wystawą, która ma charakter otwarty.

 

Mile widziane są też zdjęcia przedstawiające zabawkę wraz z bawiącym się nią dzieckiem. Centrum kultury zamierza stworzyć publikację, która pozwoli uchronić od zapomnienia to, co było niegdyś tak bliskie sercom rodziców i dziadków.


Wystawę można oglądać do końca wakacji.

 

Zobacz też:

Makatki kuchenne

Ośrodki kultury Sołtysa

Gry i zabawy Sołtysa

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263