wiano.eu
YouTubeFacebook

2017-03-30 Kaziukowy jarmark

Jak, co roku tydzień przed Niedzielą Palmową, 2 kwietnia br. w godz. 11.00 - 16.00 Muzeum Etnograficzne w Ochli zaprasza na "kaziukowy" jarmark wiosennych kolorów, kresowych smaków i mnóstwa innych atrakcji.

 

Impreza nawiązuje do tradycji wileńskich odpustów na Świętego Kazimierza Królewicza, kultywowanych również na ziemi lubuskiej.

 

Fot. Archiwum muzeum

Pisanki z ziemi lubuskiej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W programie m.in. jarmark rękodzieła, tradycyjne jadło (cepeliny, bliny, pierogi, pajda chleba, wyroby wędliniarskie i inne), koncerty, strefa zabaw dla dzieci, warsztaty wicia palm i zdobienia pisanek wielkanocnych, zwiedzanie ekspozycji, przejazdy bryczką.

 

Pamięć o tradycji wileńskich jarmarków przywieźli na ziemię lubuską przesiedleńcy wywodzący się z Wileńszczyzny.
 
Kaziuk (lit. Kaziukomugė) to odbywający się w Wilnie od 1636 roku, jarmark odpustowy w dzień świętego Kazimierza.

 

Fot. Archiwum muzeum

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Targ słynął z przedmiotów gospodarstwa domowego, wyrobów drewnianych, ceramicznych także tkanych. Zwożono dosłownie wszystko, co ludzkie ręce mogły zrobić podczas okresu zimowego.

 

Na kaziukowym jarmarku można było kupić krowę, wieprzka, a nawet konia z wozem. Ale królową każdego takiego jarmarku była i jest wileńska palma wyplatana z  suszonych, kolorowych roślin. Ten symbol Kaziukowego targu dzisiaj jest szeroko znany poza granicami Litwy.

 

Fot. Archiwum muzeum

Kaziuki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Kaziuki” były zawsze okazją także do zabawy. W jego trakcie odbywały się ongiś pochody na czele z kuglarzami i przebierańcami. Organizowano zawody w smażeniu blinów czy ubijaniu masła. Jarmark dawał moc wrażeń i był wydarzeniem o specyficznym kolorycie.

 

Wszędzie tam, gdzie mieszkają przesiedleńcy pochodzący z Wileńszczyzny, były i są organizowane „Kaziuki” mające znaczenie dla podkreślania tożsamości tych środowisk. Pokazanie Kaziuków młodemu pokoleniu służy przede wszystkim zachowaniu tradycji, zwyczajów i poszerzeniu wiedzy o naszym dziedzictwie kulturowym.

 

Zobacz też:

Kaziuki w Ochli

Kaziukowy jarmark

Muzea i skanseny/ochla-muzeum etnograficzne w zielonej górze


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263