Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj
Festiwal Czango czytaj
Partnerzy
Kontakt
2016-03-10 Kaziuki w Ochli
Kaziukowy jarmark wiosennych kolorów, kresowych smaków i mnóstwa innych atrakcji proponuje na tydzień przed Niedzielą Palmową Muzeum Etnograficzne w Ochli (13 marca). Impreza nawiązuje do tradycji wileńskich odpustów na Świętego Kazimierza Królewicza kultywowanych również w tym regionie.
Fot. Archiwum muzeum
1. Palmy wileńskie
2. Pisanki
Od 400 lat w dniu św. Kazimierza – 4 marca w Wilnie są organizowane kaziuki – słynne jarmarki odpustowe. Ewakuowani z Kresów Wschodnich Polacy przywieźli ze sobą kaziukową tradycję.
Nazwa kaziuki wywodzi się od patrona Litwy (a także historycznego patrona Polski), św. Kazimierza, polskiego królewicza, syna Kazimierza IV Jagiellończyka.
Kaziukom towarzyszyły pochody na czele z kuglarzami i przebierańcami. Na jarmarku sprzedawano m.in. kolorowe palmy wileńskie i serca z piernika.
Także w Ochli na jarmarku będą do nabycia palmy wileńskie – najbardziej znane w Polsce oraz serca z piernika, zwane sercami kaziukowymi. Są to pierniki - serduszka, przebite strzałą, kupowane niegdyś dla ukochanej w dowód przywiązania. Dawniej ozdabiano je zabawnymi lukrowanymi napisami - wyznaniami, np. "Serca moja hyc na twoja - powiedz, czy ty będziesz moja"?
Oprócz tego będzie można kupić pisanki, serwety i obrusy haftowane, ceramika, rzeźba, snycerka, malarstwo, kompozycje z suszu i ze sznurka, świece z wosku, wyroby z drewna i z siana.
Fot. Archiwum muzeum
1. Palmy wileńskie
2. Pisanki
W stoiskach handlowych będzie wyłożone wszystko dla domu i zagrody: przetwory regionalne, miód, przyprawy, wyroby świąteczne, drewniane. Będzie można popróbować tradycyjnych potraw kresowych: cepeliny, bliny, pierogi, pajdy chleba, wyroby wędliniarskie.
Na warsztatach rękodzieła ludowego uczestnicy jarmarku nauczą się składania palm i wyrobu kwiatów z bibuły.
Fot. Archiwum muzeum
1. Kataryniarz
2. Harmonista
Organizatorzy przewidzieli też przejażdżki bryczką po skansenie i występy zespołów: Perły Sumsiodki ( folklor wielkopolski), Jerzy Garniewicz (piosenki kresowe), Kryniczeńka (folklor poleski), Szli do wsi (piosenka biesiadna), Kapela Bajer (piosenka biesiadna), Zespół Drewno (biały śpiew), Kolorowe Astry (folklor współczesny).
Zobacz też:
Muzea i skanseny\ochla\muzeum etnograficzne
Zwyczaje i obrzędy\wielkanocne
Artyku�y polecane
- Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )