Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj
Festiwal Czango czytaj- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Starej babie młodego się zachciało
Partnerzy
Kontakt
2011-03-29 Kaziukowy jarmark
Już po raz siódmy na terenie skansenu w Ochli koło Zielonej Góry odbędzie się 3 kwietnia tradycyjny jarmark Kaziukowy. Pamięć o tej tradycji przywieźli na ziemię lubuską przesiedleńcy wywodzący się z Wileńszczyzny.
Kaziuk (lit. Kaziuko mugė) to odbywający się w Wilnie od 1636 roku, jarmark odpustowy w dzień świętego Kazimierza. Targ słynął z przedmiotów gospodarstwa domowego, wyrobów drewnianych, ceramicznych także tkanych. Zwożono dosłownie wszystko, co ludzkie ręce mogły zrobić podczas okresu zimowego.
Na kaziukowym jarmarku można było kupić krowę, wieprzka, a nawet konia z wozem. Ale królową każdego takiego jarmarku była i jest wileńska palma wyplatana z suszonych, kolorowych roślin. Ten symbol Kaziukowego targu dzisiaj jest szeroko znany poza granicami Litwy.
Fot. Damian Danak
Palmy wileńskie
„Kaziuki” były zawsze okazją także do zabawy. W jego trakcie odbywały się ongiś pochody na czele z kuglarzami i przebierańcami. Organizowano zawody w smażeniu blinów czy ubijaniu masła. Jarmark dawał moc wrażeń i był wydarzeniem o specyficznym kolorycie.
Wszędzie tam, gdzie mieszkają przesiedleńcy pochodzący z Wileńszczyzny, były i są organizowane „Kaziuki” mające znaczenie dla podkreślania tożsamości tych środowisk. Pokazanie Kaziuków młodemu pokoleniu służy przede wszystkim zachowaniu tradycji, zwyczajów i poszerzeniu wiedzy o naszym dziedzictwie kulturowym.
Tak jak za dawnych czasów na jarmarku będzie można znaleźć różne cudeńka min. serca kaziukowe. Są to pierniki - serduszka, przebite strzałą, kupowane niegdyś dla ukochanej w dowód przywiązania. Dawniej ozdabiano je zabawnymi lukrowanymi napisami – wyznaniami, np. "Serca moja hyc na twoja - powiedz, czy ty będziesz moja?"
Oczywiście nie zabraknie palm wileńskich, pisanek, obrusów ręcznie haftowanych, rzeźb, ceramiki użytkowej i ozdobnej, artykułów bednarskich, wyrobów z wosku, siana, drewna i wiele innych.
Będzie można też posmakować tradycyjnych, wileńskich potraw. Serwowane będą cepeliny (gotowane pyzy z surowych tartych ziemniaków, nadziewane mięsem i suto zaskwarzane), bliny, racuchy, barszcz z kołdunami, pierogi kresowe, obwarzanki, kwas chlebowy oraz czarny chleb.
Fot. Damian Danek
Kaziukowe specjały
Dorocznemu jarmarkowi rzemieślników, kupców i twórców ludowych towarzyszyć będą kapele i zespoły ludowe oraz kataryniarz z ponad stuletnim instrumentem.
Pracownicy skansenu oprowadzą zainteresowanych po stałych ekspozycjach muzealnych.
Atrakcją będą warsztaty tworzenia pisanek i palm wileńskich. Pod okiem doświadczonych twórców ludowych, a także pracowników muzeum, chętni będą mogli zgłębić tajniki tej sztuki.
Fot. Damian Danak
Warsztaty pisanek
Podczas imprezy, po skansenie będzie kursowała bryczka.
Damian Danek
Artyku�y polecane
- Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )