wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-03-29 Kaziukowy jarmark

Już po raz siódmy na terenie skansenu w Ochli koło Zielonej Góry odbędzie się 3 kwietnia tradycyjny jarmark Kaziukowy. Pamięć o tej tradycji przywieźli na ziemię lubuską przesiedleńcy wywodzący się z Wileńszczyzny.

 

Kaziuk (lit. Kaziuko mugė) to odbywający się w Wilnie od 1636 roku, jarmark odpustowy w dzień świętego Kazimierza. Targ słynął z przedmiotów gospodarstwa domowego, wyrobów drewnianych, ceramicznych także tkanych. Zwożono dosłownie wszystko, co ludzkie ręce mogły zrobić podczas okresu zimowego.

 

Na kaziukowym jarmarku można było kupić krowę, wieprzka, a nawet konia z wozem. Ale królową każdego takiego jarmarku była i jest wileńska palma wyplatana z  suszonych, kolorowych roślin. Ten symbol Kaziukowego targu dzisiaj jest szeroko znany poza granicami Litwy.

 

Fot. Damian Danak

Palmy wileńskie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Kaziuki” były zawsze okazją także do zabawy. W jego trakcie odbywały się ongiś pochody na czele z kuglarzami i przebierańcami. Organizowano zawody w smażeniu blinów czy ubijaniu masła. Jarmark dawał moc wrażeń i był wydarzeniem o specyficznym kolorycie.


Wszędzie tam, gdzie mieszkają przesiedleńcy pochodzący z Wileńszczyzny, były i są organizowane „Kaziuki” mające znaczenie dla podkreślania tożsamości tych środowisk. Pokazanie Kaziuków młodemu pokoleniu służy przede wszystkim zachowaniu tradycji, zwyczajów i poszerzeniu wiedzy o naszym dziedzictwie kulturowym.

 
Tak jak za dawnych czasów na jarmarku będzie można znaleźć różne cudeńka min. serca kaziukowe. Są to pierniki - serduszka, przebite strzałą, kupowane niegdyś dla ukochanej w dowód przywiązania. Dawniej ozdabiano je zabawnymi lukrowanymi napisami – wyznaniami, np. "Serca moja hyc na twoja - powiedz, czy ty będziesz moja?"


Oczywiście nie zabraknie palm wileńskich, pisanek, obrusów ręcznie haftowanych, rzeźb, ceramiki użytkowej i ozdobnej, artykułów bednarskich, wyrobów z wosku, siana, drewna i wiele innych.

 

Będzie można też posmakować tradycyjnych, wileńskich potraw.  Serwowane będą cepeliny (gotowane pyzy z surowych tartych ziemniaków, nadziewane mięsem i suto zaskwarzane), bliny, racuchy, barszcz z kołdunami, pierogi kresowe, obwarzanki, kwas chlebowy oraz czarny chleb.

 

Fot. Damian Danek

Kaziukowe specjały

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Dorocznemu jarmarkowi rzemieślników, kupców i twórców ludowych towarzyszyć będą kapele i zespoły ludowe oraz kataryniarz z ponad stuletnim instrumentem. 


Pracownicy skansenu oprowadzą zainteresowanych po stałych ekspozycjach muzealnych.

 

Atrakcją będą warsztaty tworzenia pisanek i palm wileńskich. Pod okiem doświadczonych twórców ludowych, a także pracowników muzeum, chętni będą mogli zgłębić tajniki tej sztuki.

 

Fot. Damian Danak

Warsztaty pisanek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas imprezy, po skansenie będzie kursowała bryczka.

 

Damian Danek

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263