wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-03-29 Kaziukowy jarmark

Już po raz siódmy na terenie skansenu w Ochli koło Zielonej Góry odbędzie się 3 kwietnia tradycyjny jarmark Kaziukowy. Pamięć o tej tradycji przywieźli na ziemię lubuską przesiedleńcy wywodzący się z Wileńszczyzny.

 

Kaziuk (lit. Kaziuko mugė) to odbywający się w Wilnie od 1636 roku, jarmark odpustowy w dzień świętego Kazimierza. Targ słynął z przedmiotów gospodarstwa domowego, wyrobów drewnianych, ceramicznych także tkanych. Zwożono dosłownie wszystko, co ludzkie ręce mogły zrobić podczas okresu zimowego.

 

Na kaziukowym jarmarku można było kupić krowę, wieprzka, a nawet konia z wozem. Ale królową każdego takiego jarmarku była i jest wileńska palma wyplatana z  suszonych, kolorowych roślin. Ten symbol Kaziukowego targu dzisiaj jest szeroko znany poza granicami Litwy.

 

Fot. Damian Danak

Palmy wileńskie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Kaziuki” były zawsze okazją także do zabawy. W jego trakcie odbywały się ongiś pochody na czele z kuglarzami i przebierańcami. Organizowano zawody w smażeniu blinów czy ubijaniu masła. Jarmark dawał moc wrażeń i był wydarzeniem o specyficznym kolorycie.


Wszędzie tam, gdzie mieszkają przesiedleńcy pochodzący z Wileńszczyzny, były i są organizowane „Kaziuki” mające znaczenie dla podkreślania tożsamości tych środowisk. Pokazanie Kaziuków młodemu pokoleniu służy przede wszystkim zachowaniu tradycji, zwyczajów i poszerzeniu wiedzy o naszym dziedzictwie kulturowym.

 
Tak jak za dawnych czasów na jarmarku będzie można znaleźć różne cudeńka min. serca kaziukowe. Są to pierniki - serduszka, przebite strzałą, kupowane niegdyś dla ukochanej w dowód przywiązania. Dawniej ozdabiano je zabawnymi lukrowanymi napisami – wyznaniami, np. "Serca moja hyc na twoja - powiedz, czy ty będziesz moja?"


Oczywiście nie zabraknie palm wileńskich, pisanek, obrusów ręcznie haftowanych, rzeźb, ceramiki użytkowej i ozdobnej, artykułów bednarskich, wyrobów z wosku, siana, drewna i wiele innych.

 

Będzie można też posmakować tradycyjnych, wileńskich potraw.  Serwowane będą cepeliny (gotowane pyzy z surowych tartych ziemniaków, nadziewane mięsem i suto zaskwarzane), bliny, racuchy, barszcz z kołdunami, pierogi kresowe, obwarzanki, kwas chlebowy oraz czarny chleb.

 

Fot. Damian Danek

Kaziukowe specjały

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Dorocznemu jarmarkowi rzemieślników, kupców i twórców ludowych towarzyszyć będą kapele i zespoły ludowe oraz kataryniarz z ponad stuletnim instrumentem. 


Pracownicy skansenu oprowadzą zainteresowanych po stałych ekspozycjach muzealnych.

 

Atrakcją będą warsztaty tworzenia pisanek i palm wileńskich. Pod okiem doświadczonych twórców ludowych, a także pracowników muzeum, chętni będą mogli zgłębić tajniki tej sztuki.

 

Fot. Damian Danak

Warsztaty pisanek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas imprezy, po skansenie będzie kursowała bryczka.

 

Damian Danek

 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263