wiano.eu
YouTubeFacebook

2017-04-21 Lasowiak na odpuście

Co panny trzymały w skrzyniach? Jak wyglądała dawna wiejska bielizna? Jak utrzymywano higienę w lasowiackiej chacie? Tego dowiedzą się ci, którzy odwiedzą kolbuszowski skansen w sobotę, 22 kwietnia.


Muzeum Kultury Ludowej już po raz kolejny zaprasza do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji pod nazwą Dzień Wolnej Sztuki.

 

Kolbuszowska edycja odbędzie się w sobotę, 22 kwietnia, o 12.00.

 

Fot. Archiwum własne i muzeum

1. Lasowiacka skrzynia

2. Lasowiacy - fot. J. Mazurkiewicz


 

 

 

 

 

 

 

 

W ramach Dnia Wolnej Sztuki kolbuszowscy muzealnicy przygotowują nietypową wystawę. Złoży się na nią zaledwie pięć obiektów.

 

Zgodnie z założeniami przedsięwzięcia, każdemu z nich będzie można poświęcić nieco więcej uwagi, o każdym opowiedzieć jakąś historię, a wszystkich pięć ma złożyć się na opowieść o szykowaniu się do odpustowego święta.

 

Co znajdzie się na wystawie – to do soboty będzie tajemnicą. Na razie Muzeum zdradza jedynie, że wszystko będzie związane ze strojem i higieną na wsi. Dowiemy się między innymi, co panny chowały w skrzyniach i… co nosiły pod spódnicami.


Po spotkaniu w podcieniu spichlerza będzie czas na dyskusję przy ciastku, kawie czy herbacie. 


Akcja Dzień Wolnej Sztuki odbywa się co roku w wielu muzeach w Polsce. Jej idea jest prosta. Przeciętnie na obejrzenie jednego eksponatu, zwiedzając muzeum, przeznaczamy około ośmiu sekund.

 

Fot. Archiwum własne

Wnętrza lasowiackich chat - skansen w Kolbuszowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nic dziwnego – eksponatów jest wiele, a czasu mało. Tego dnia muzealnicy starają się odwrócić proporcje i poświęcając godzinę na pięć eksponatów. Dają zwiedzającym i sobie szansę na pełne poznanie historii opowiadanych przez przedmioty i kontekstów, w jakich należy je oglądać.

 

To też szansa na spotkanie i rozmowę, dlatego po godzinnym zwiedzaniu wystawy przewidziany jest skromny poczęstunek.


Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej bierze udział w akcji już po raz trzeci. W ubiegłym roku wystawa poświęcona była muzyce ludowej i muzykantom.

 

Zobacz też:

Strój Lasowiaków

Hafty Lasowiaków

Muzea i skanseny\kolbuszowa-muzeum kultury ludowej


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263