wiano.eu
YouTubeFacebook

2017-04-29 Majówka w Sierpcu

Przed nami wyjątkowo długi weekend majowy, którego spędzić inaczej niż na łonie przyrody po prostu nie można! W sierpeckim skansenie czas wiosenno – letni upływa pod znakiem malowniczych widoków, pięknej przyrody i spotkań z tradycją.

 

Kryte strzechą chaty z klimatycznymi ogródkami, kwitnące drzewa owocowe, a tuż obok pachnące bzy, słowem – sielska atmosfera dawnej polskiej wsi.

 

Fot. Archiwum własne 

Skansenowskie chaty i ogrody  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozpoczyna go „Wielka Majówka w skansenie”, czyli szereg imprez o charakterze rodzinnym, łączących wspólną rozrywkę i odpoczynek.

 

Programy imprez są rozbudowane i różnorodne, obejmują liczne pokazy, koncerty i konkursy. 

 

Podczas majówki wszystkie obiekty zostaną udostępnione do zwiedzania, a we wnętrzach dziesięciu zagród chłopskich oraz dwóch dworów ziemiańskich będzie prezentowana wystawa „Rok Polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”.

 

Dodatkowo 1 i 3 maja teren ekspozycji zostanie wzbogacony o liczne pokazy wiosennych prac domowych i gospodarskich.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Pokaz pracy z koniem - koń przy kieracie

2. Maglowanie bielizny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie zabraknie takich inscenizacji jak ubijanie masła w drewnianej masielnicy, czy pranie i maglowanie bielizny, ale także zajęć nawiązujących do święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jak np. warsztaty wykonywania kokard narodowych.

 

Zwiedzający zobaczą także inscenizacje przybliżające wykonywane dawniej na wsi prace polowe: wiosenną orkę, sianie lnu przy pomocy siewnika czy bronowanie.

 

Spacerując urokliwymi alejkami od zagrody do zagrody, będzie można ujrzeć konkretne czynności z życia ludności wiejskiej. W jednej z izb przy kołowrotku wytrwale będzie pracować prządka, w innej – gospodyni będzie oddawać się myciu naczyń po posiłku.

 

Kręcenie powrozów? Prasowanie żelazkiem na duszę? Szycie na maszynie? Owszem! Bo przecież te właśnie czynności towarzyszyły mieszkańcom wsi w codziennym życiu.

 

Do swych warsztatów niczym za dawnych lat zasiądą kowal, wiejski szewc i plecionkarz.

 

Dzięki pokazom z aktywnym udziałem uczestników dowiemy się „Jak to ze zbożem było?”, a pokaz wycinania firanek z papieru przybliży niebywałe zdobnictwo okienne.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześnia

1. Wicie wianków

2. Wycinanie firanek z papieru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ponadto uczestnicy imprezy będą mieli możliwość spróbowania swych sił w dawnych, lecz jakże ciekawych grach i zabawach: toczeniu obręczy i fajerek, a nawet …. emocjonującym chodzeniu na szczudłach! Pamiętane przez nasze babcie i dziadków, wśród najmłodszych wzbudzają niedowierzanie, ale i niemały entuzjazm.

 

Na scenie amfiteatru wystąpi kapela ludowa „Mazowszanie”, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Zawidz, Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Sierpc oraz wiejska Kapela Pana Jacka.

 

Barwny jarmark umożliwi nabycie nietuzinkowych pamiątek z dziedziny sztuki ludowej: wykonywanych ręcznie zabawek, obrazów, drewnianych ozdób i szkatułek, czy ozdobnych pierniczków.

 

Na zgłodniałych  będą czekać regionalne przysmaki. Będzie można skosztować pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem, kluchów kartoflanych czy aromatycznej babki ziemniaczanej.

 

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Przejażdżka bryczką

2. Spotkanie z kozami

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas „Majówki w skansenie” nie zabraknie rodzinnych konkursów z nagrodami. Wspólne zabawy zręcznościowe i zawody sportowe wzbudzą z pewności wiele emocji – zarówno wśród najmłodszych, jak i nieco starszych uczestników imprezy. Do dyspozycji zwiedzających będą także przejażdżki konne – bryczką oraz w siodle.


Agnieszka Jezierska - Chalicka

 

Zobacz też:

Firanki z papieru

Gry i zabawy Sołtysa

Najciekawszy skansen

Skansen w obiektywie

Muzea i skanseny\sierpc-muzeum wsi mazowieckiej 

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263