wiano.eu
YouTubeFacebook

2017-04-29 Majówka w Olsztynku

Skansen w Olsztynku - miejsce, gdzie tradycyjny wiejski jarmark przeplata się ze współczesną sztuką i rzemiosłem ludowym, a świat zwierząt gospodarskich odsłania swoje tajemnice, organizuje majówkę. Zobaczmy m.in. jak tańcuje igła z nitką. Poznamy też konia zimnokrwistego.

 

Fot. Archiwum muzeum

Jarmark nie tylko sztuki ludowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W tym roku majówkę w skansenie otworzy 1 maja Jarmark sztuki nie tylko ludowej. Tegoroczny wątek majówkowego Jarmarku odbędzie pod hasłem Od nitki do kłębka. Zobaczymy jak tańcują igła z nitką i  przędza z drutami.

 

Będzie można przekonać się czy haft to rzeczywiście tylko ozdoba, poznać tajniki pracy na warsztacie tkackim i sprawdzić co kijanka ma wspólnego z czystym prześcieradłem.

 

Fot. Archiwum muzeum 

1. Czepiec warmiński

2. Warsztat tkacki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na entuzjastów mody retro czeka przebieralnia ze strojami ludowymi.

 

Na pamiątkę będzie można odmalować modnego Warmiaka i Warmiankę na szkle i wygalantować lalkę ze szmatek.


Impreza odbędzie się w godz. 10:00-16:00. Towarzyszyć jej będzie kiermasz rzemiosła, sztuki i regionalnych kulinariów.

 

Odbędą się pokazy haftowania czepców ludowych, tkania, dziergania na drutach, szydełkowania, prania przy pomocy dawnego sprzętu, krochmalenia, maglowania oraz strzyżenia owiec.

 

Na scenie wystąpi zespół Dzikie Jabłka, Mazurski Zespół Pieśni i Tańca EŁK oraz zespół Budyń, Diamonds i Szarlotki.


2-go maja olsztynecki skansen zaprasza na muzealną kinotekę. To jedyne takie kino z wyjątkowym klimatem. Dla miłośników filmów przygotowano projekcje o tematyce muzealnej i bajki dla dzieci w wozowni karczmy z Małszewa.


Natomiast 3 maja muzeum zaprasza na imprezę Poznaj zwierzęta w skansenie – Koń jaki jest każdy widzi. Impreza ma na celu pokazanie roli koni dawniej i dziś.

 

Fot. Archiwum muzeum i własne

1. Koń zimnokrwisty

2. Drewniane koniki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Organizatorzy zaplanowali pokazy kucia i werkowania, pracy w polu oraz skoków i jazdy konnej. Odbędą się wycieczki edukacyjne po Parku Etnograficznym (o godz. 12.00 i 14.00) oraz oprowadzanie w siodle.

 

Dzieci będą mogły pobawić się „końskimi zabawkami”, w tym bardzo popularnym niegdyś konikiem na biegunach oraz wziąć udział w konkursie plastycznym na najpiękniejszy portret konia, zaś dorośli będą mogli zmierzyć się w III zawodach w „rzucie podkową”.

 

Wydarzeniu będzie towarzyszyć również wystawa ze zbiorów muzeum pt. Koń nie tylko pług ciągnie.

 

Muzeum w Olsztynku posiada hodowle Konia Zimnokrwistego w typie sztumskim oraz Konika Polskiego, który wywodzi się od wymarłego dzikiego konia tarpana. Początek imprezy o godz. 10:00. 

 

Zobacz też:

Hafty warmińskie

Konik Polski

Muzea i skanseny\Olsztynek-muzeum budownictwa ludowego

Zwierzęta Sołtysa

Zwyczaje i obrzędy\wiosenne

 

 


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263