wiano.eu
YouTubeFacebook

2013-11-29 Konik polski

Konik polski to inteligentne zwierzę, co widać na filmie. Po co schylać się po trawę, jak na drzewie tyle smakowitości. Konik zajadał się gałązkami. Obgryzał także korę. Ten sympatyczny zwierz poobgryzał większość rosnących drzew na pastwisku.


Koniki polskie hodowane są w kilku ośrodkach w Polsce. Ma je także skansen w Olsztynku.  


Fot. Archiwum własne

Koniki Polskie

 


 

 

 

 

 

 

 


Koniki polskie pochodzą od Tarpana. Występowały kiedyś licznie na terenie Europy i Azji. Ostatnie Tarpany wyginęły w XIX w. Od tego czasu wielu naukowców próbowało stworzyć rasy podobną do nich.


Profesor Tadeusz Vetulani po latach krzyżowań otrzymał rasę, którą nazwał Konik Polski. Umaszczenie mają myszate z pręgą. Są bardzo odporne i wytrzymałe. Doskonale przystosowały się do trudnych warmińsko-mazurskich warunków klimatycznych.

 

Fot. Archiwum własne

Konik Polski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Dobrze też czują się w skansenie, zwłaszcza że są tu rozpieszczane przez zwiedzających. Same też dopominają się o pieszczoty i łakocie.


Raz kiedyś widzieliśmy zabawną scenę. Para turystów siedziała na ławce i zajadała się kanapką. Tuż za ich plecami był wybieg dla koników polskich. Jeden z nich zwabiony kanapką, trącał pyskiem ramienia turysty, upominając się o smakowity kawałek.

 

Turysta - jak gdyby nic - odsuwał ręką pysk konika, nie odrywając się od swojego pysznego posiłku. Konik nie dawał za wygraną. Stawał się coraz bardziej nachalny. Nie dał wyboru. Albo turysta opuszcza ławkę, albo dzieli się z nim kanapką. Rozbawiony turysta uległ konikowi-łakomczuchowi.   


Jak konik polski obgryzuje drzewkoZobacz też:

Zwierzęta w Olsztynku:

Koza alpejska http://wiano.eu/article/2289

Kaczki piżmowe http://wiano.eu/article/2290

Kury czubatki zaloty http://wiano.eu/article/2288

Owce skuddy http://wiano.eu/article/2283

Klumpy dla konia http://wiano.eu/article/1683


MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263