wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-05-07 Klumpy dla konia

W Klukach (pomorskie) konie chodziły w butach, zwane klumpami. Zakładano im je, aby zwiększyć powierzchnię kopyta. Na podmokłych i bagnistych terenach trudno było poruszać się koniom rasy ciężkiej, zimnokrwistej bez klumpów. 

 

Fot. Archiwum własne

Koń rasy ciężkiej zimnokrwistej z hodowli muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach podczas festynu „Czarne Wesele” można było podpatrzeć jak powstają drewniane buty dla konia.

 

Fot. Archiwum własne

Klumpy

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Wykonywane one były z drewna lipowego i przytwierdzane koniom do kopyt skórzanymi paskami. Najpierw trzeba było wyciąć z deski lipowej grubą podeszwę.

 

Następnie ten kawałek drewna przytwierdzano do specjalnego stołka. Potem dłutem drążono zagłębienie, w którym umieszczano kopyto konia. Następnie mocowano skórzane paski, by mieć czym przywiązać buty do kopyta. 

 

Fot. Archiwum własne

Kawałki drewna przygotowane do drążenia klumpów

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Klumpy zakładano koniom do połowy lat 60.tych.

 

W Klukach, położonych nad jeziorem Łebsko, niewiele było koni. Jak podaje muzeum w 1914 roku we wsi były 24 konie, a w 1939 r. już 90 na 200 gospodarstw.

 

We wsiach okolicznych hodowano najczęściej konie lekkie rasy polskiej, ciepłokrwiste tzw. trakeny. W folwarkach zaś dominował koń rasy ciężkiej, zimnokrwistej.

 

Uczestnicy imprezy mogli nie tylko przyjrzeć się butom, ale także samemu wykonać klumpy. Kto wykazał się trzygodzinną cierpliwością, bo tyle mniej więcej potrzeba czasu na wydrążenie buta, mógł zabrać wykonane przez siebie klumpy na pamiątkę do domu.

 

Nie wszyscy mieli tyle cierpliwości. Woleli zakupić gotowe klumpy. Ale pokaz wykonania butów dla konia cieszył się dużym zainteresowaniem zwiedzających.

 

 

 

Zobacz też:

Las i jego dary http://wiano.eu/article/1208

Orka i prace polowe http://wiano.eu/article/1219

Czarne Wesele http://wiano.eu/article/1681

Tańce kaszubskie http://wiano.eu/article/1682

Komentarze

Klumpy oraz inne publikacje o Klukach, dostępne na: www.ksiegarniaslowinska.slupsk.edu.pl
KsięgarniaSłowińska, 2012-07-19
MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263