wiano.eu
YouTubeFacebook

2017-05-04 Gotowanie na polanie

Mazowsze, to nie tylko walory przyrodnicze i kulturowe, ale także smaki, które odnajdujemy w regionalnych potrawach i lokalnych przekąskach. Jak smakują tradycyjne mazowieckie potrawy, można się przekonać 7 maja na imprezie plenerowej „Gotowanie na polanie” w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.


Ważnym punktem imprezy jest konkurs na „Najsmaczniejszą potrawę mazowiecką”, popularyzujący tradycje kulinarne Mazowsza. Udział w rywalizacji mogą wziąć zarówno profesjonalni producenci tradycyjnych potraw, jak również amatorzy i miłośnicy sztuki kulinarnej.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Gotowanie na polanie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dania będę oceniane w kilku kategoriach, a mianowicie: zupa, danie jarskie, danie mięsne, przekąska, deser i napój. Choć każda potrawa czymś się wyróżnia, największe uznanie zyskują wieloletnie receptury, przekazywane z pokolenia na pokolenie.

 

Komisję konkursową utworzą m.in. osoby wyłonione drogą losowania spośród zwiedzających. A wszystkie potrawy konkursowe będzie można nabyć lub zdegustować na stoiskach wystawców.

 

Osoby, szczególnie zainteresowane sztuką kulinarną, organizatorzy zaproszą do wspólnego gotowania na polanie, czyli przyrządzania zupy.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Gotowanie na polanie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W zeszłorocznej edycji konkursu zwyciężyły potrawy:

 

- w kategorii “zupa” - potrawa – zupa grzybowa przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich Różyce

 

- w kategorii “danie jarskie” – potrawa  – kołduny mazowieckie z soczewicy w kapuście przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich Grodkowo Zawisze

 

- w kategorii “potrawa mięsna” – potrawa – rolada z piersi gęsi  przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich w Rycharcicach

 

- w kategorii “przekąska” – potrawa  – pierogi z mięsem przygotowana  przez Stowarzyszenie KGW Jagna w Tłuchowie

 

- w kategorii “deser” – potrawa  – sybirak – przygotowany przez panią Iwonę Bogdańską

 

- w kategorii “napój” – potrawa  – cytrynówka przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich “Łęczanki”

 


Podczas niedzielnej imprezy plenerowej nie zabraknie też pokazów rzemiosła i rękodzieła, które  będą prezentować inscenizatorzy oraz twórcy ludowi.

 

Pokaz ubijania masła w kierzance połączony z degustacją, pokaz przędzenia wełny na kołowrotku, wycinania firanek z papieru, szewstwa czy wikliniarstwa – to tylko nieliczne spośród prezentowanych podczas „Gotowania na polanie”.

 

Stolarz i Krawcowa? Oczywiście! Praczka? A jakże ! Będą też zajęcia codzienne – związane z pracami kuchennymi - nakrywanie do stołu, zmywanie naczyń po posiłku czy czyszczenie garnków popiołem.

 

Zainteresowani podczas pokazów poszerzą wiedzę na temat wykonywania lin i powrozów, czyli powroźnictwa.

 

Najmłodsi dowiedzą się, gdzie leży źródło powiedzenia „pracować jak w kieracie”.

 

W przeważającej liczbie inscenizacji zwiedzający mogą uczestniczyć i wykonywać konkretne czynności towarzyszące życiu naszych przodków. A to najlepsza lekcja historii.


Przez cały dzień będzie odbywać się kiermasz produktów regionalnych, który obejmie zarówno asortyment gastronomiczny, jak również wyroby rękodzieła. 

 

Będzie on dużą atrakcją dla osób ceniących naturalne i tradycyjne jedzenie oraz amatorów nietuzinkowych, ręcznie wykonywanych wyrobów dekoracyjnych.

 

Na stoiskach zwiedzający znajdą m.in.: ciasta domowego wypieku i smakowite konfitury, ale także wyroby z drewna, rzeźby, ceramikę, ręcznie wykonywaną biżuterię i wiele innych.

 

Tradycyjne dania z różnych regionów Mazowsza, przygotowywane w domowych wędzarniach wędliny, świeże pieczywo produkowane według wieloletnich receptur, wyroby cukiernicze, przetwory z owoców i warzyw.


Podczas imprezy „Gotowanie na polanie” na scenie amfiteatru zagości Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Sanniki oraz Wiejska Kapela Pana Jacka.


Agnieszka Jezierska – Chalicka

 

Zobacz też:

Potrawy regionalne\Mazowsze

Sołtys gotuje

Muzea i skanseny\sierpc-muzeum wsi mazowieckiej

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263