wiano.eu
YouTubeFacebook

2017-07-10 Jak wiązano sieć

Dawniej rybacy sami wiązali sieć lub przy pomocy członków rodziny z nici i sznurów z włókna konopi, pokrzywy, manili, lnu itd. Jak to robili, podpatrzyliśmy w skansenie w Osieku.  Była to żmudna praca, a sieci wykonane z naturalnych włókien były niezbyt trwałe.


Częstym był więc obrazek z dawnych wiosek rybackich, gdy przed chatą siedział rybak i naprawiał sieci, albo wiązał nowe. 

 

Fot. Archiwum własne

Przed chata rybacką w skansenie w Osieku

 

1. Rybak wiąże sieci

2. Sieć rybacka

3. Podbierak rybacki

4. Klocki drewniane do obciążania sieci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po II wojnie światowej było już nieco lepiej, bo robił sieci przeważnie z nici fabrycznych, a potem  syntetycznym. Były one bardziej trwałe.


Przy wiązaniu zaczepiano sieci o specjalne widełki lub jakiekolwiek haki czy gwoździe.


Płukanie, rozplątywanie, oczyszczanie i suszenie sieci odbywało się często nad brzegiem wody. Do rozwieszania służyły pale o wysokości 3-10 m,  do oczyszczania czasem drewniane lub druciane pałączki, a do rozplątywania węzłów i splatania lin – niekiedy rogi jelenie. 


Współcześnie stosowane sieci z nici syntetycznych nie potrzebują suszenia i są znacznie łatwiejsze do czyszczenia.  Sieci ręcznie wiązane z naturalnych włókien stanowią dzisiaj obiekty muzealne, w zbiorach znajdują się też inne dawne narzędzia rybackie.

 

Jak dawniej wiązano sieć

 

 

 

 

Zobacz też:

Rybacy z Kluk

Jak wyrabiano czółna

Rybka na ludowo

Muzea i skanseny\osiek - muzeum kultury ludowej

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263