wiano.eu
YouTubeFacebook

2017-09-08 W domu i zagrodzie

Jesień w domu i zagrodzie. Retro Show – to już dwunasta impreza z tej serii i propozycja na spędzenie niedzieli (17 września) w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Jesień to okres orki i siewów pod zboża ozime.

 

W dniu imprezy zwiedzający będą mogli zapoznać się z dawnymi sposobami orki zaprzęgiem wolim i konnym. Podążający za pługiem siewca zaprezentuje siew rzutowy z płachty, tzw. łoktuszy.

 

 

Fot. Archiwum własne

 

1. Siew z płachty

2. Orka zaprzęgiem wolim


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na imprezie zostaną przedstawione sposoby zagospodarowywania, przetwarzania i konserwowania płodów rolnych oraz przygotowywania zapasów na zimę.

 

Muzeum zaprezentuje sposoby modyfikowania owoców i warzyw poprzez wyciskanie z nich soku przy użyciu prasy ręcznej, w procesie pasteryzacji kompotów, a także kiszenia ogórków i kapusty.

 

Fot. Archiwum własne

 

Orka zaprzęgiem konnym

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Związaną z tym atrakcją będzie zorganizowany w muzealnym sadzie pokaz jednoczesnego suszenia i wędzenia dymem śliwek węgierek. Pokaz ten stanowi odtworzenie starej, znanej co najmniej od XIX wieku metody, którą stosowano w gminie Szydłów (woj. świętokrzyskie).

 

„Śliwka szydłowska” została wpisana do rejestru produktów rolnych objętych ochroną na obszarze Unii Europejskiej.


Organizatorzy odniosą się także do tytoniu – historycznej acz niezdrowej używki rodem zza morza, która od wieków zakorzeniła się wśród plantacji w obrębie obszarów wiejskich i uzupełnia bogaty koloryt upraw na ziemiach polskich.

 

Swój początek wzięła pod koniec XVI wieku, kiedy to siostra Zygmunta Wazy otrzymała z Konstantynopola pierwsze nasiona tej rośliny.


W tym roku imprezie będzie również towarzyszył kiermasz przetworów owocowo-warzywnych połączony z degustacją. Wezmą w nim udział m. in. firmy związane z wielkopolskim oddziałem Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, koła gospodyń wiejskich oraz lokalne spółdzielnie produkcyjne.


Atrakcją dla sympatyków zabytków techniki będzie Retro Show, czyli pokazy pracy maszyn i urządzeń rolniczych, nie tylko ze zbiorów Muzeum, ale również z kolekcji prywatnych, między innymi Klubu Miłośników Starych Ciągników z Wilkowic.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

1. Lokomobila

2. Parada ciągników

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po raz kolejny będą pracować lokomobile – „Hipolina” produkcji Zakładów H. Cegielskiego z Poznania z 1919 roku oraz angielskiej firmy Robey w zestawie z młocarnią.

 

Prezentacja zabytków na polu muzealnym zakończy się słynną już „paradą traktorów”.

 

Nie zabraknie też atrakcji dla wszystkich grup wiekowych, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci. Muzeum zorganizuje dla nich m.in. unikalne warsztaty wyrobu ceramiki na kole garncarskim pod okiem doświadczonego mistrza Józefa Dzieciątkowskiego.

 

Jest on przedstawicielem ostatniego czynnego w Wielkopolsce zakładu prezentującego tradycyjne garncarstwo. 

 

Muzeum zaoferuje im również zabawy przy udziale miniaturowych maszyn rolniczych, a także ćwiczenia sprawności w pracy z tradycyjnymi stępami i żarnami. Ponadto będą mogły wykazać się własną inwencją plastyczną.


Podobnie jak w latach  ubiegłych panie z kół gospodyń wiejskich z Rosnówka i ze Szreniawy przygotują potrawy tradycyjnej kuchni z typowo jesiennych produktów (m.in. jabłka w cieście i szare kluski z kapustą).

 

W sadzie będą też serwowane pyry z parownika z gzikiem, a przy piecach chlebowych chleb wiejski ze smalcem. Całość okraszą barwne występy artystyczne.

 

Mariusz Gąszczołowski

 

Zobacz też:

Zabytkowe ciągniki

Jak dawniej orano

Muzea i skanseny\szreniawa-muzeum rolnictwa

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263