Pobierz MP3
- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj
Festiwal Czango czytaj- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Starej babie młodego się zachciało
- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj
Partnerzy
Kontakt
2017-09-08 Muzeum w Łowiczu
Muzeum w Łowiczu obchodzi w tym roku jubileusz 110-lecia istnienia. Swój początek zawdzięcza Władysławowi Tarczyńskiemu – pasjonatowi historii i regionu łowickiego, który w 1905 r. przekazał instytucji muzealnej swoją prywatną kolekcję.
Od 1907 r. instytucja ta działała jako Muzeum Starożytności i Pamiątek Historycznych. Statut został nadany przez Gubernatora Warszawskiego.
Muzeum przetrwało I i II wojnę światową. Przez ponad 40 lat było oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie, a od 1999 r. jego organizatorem jest Powiat Łowicki.
Fot. Archiwum własne
Z kolekcji Muzeum w Łowiczu
Łowicz - 1914 r.
1. Przed kościołem - scenka uliczna (kościół św. Ducha)
2. ul. Zduńska - typy ludowe
Muzeum w Łowiczu było tworzone i jest przez pasjonatów, ludzi, którym bliska jest „mała ojczyzna”, dziedzictwo i tradycje regionu.
Obok wystaw stałych: sztuki baroku w Polsce i Europie, ekspozycji historycznej i etnograficznej, funkcjonują dwa skanseny: mini skansen przy budynku muzeum oraz skansen w Maurzycach.
Fot. Archiwum własne
Muzeum w Łowiczu - dział etnografii
1. Strój łowicki
2. Skrzynie wianne i belki łowickiej tkaniny
3. Chusty łowickie
4. Hafty łowickie
Instytucja posiada bogatą ofertę kulturalną, dostosowaną do oczekiwań sukcesywnie powiększającej się grupy zwiedzających.
15 września odbędzie się uroczystość z okazji jubileuszu.
W programie:
Marzena Kozanecka-Zwierz, Tomasz Romanowicz przedstawią dorobek 110-lecia funkcjonowania Muzeum oraz zakres jego współczesnej działalności.
2. Odbędzie się też wernisaż wystawy „Koń w malarstwie polskim od początku XIX do początku XX wieku”.
Cytując kurator wystawy Tamarę Richter: „(...) Wystawa Koń w malarstwie polskim... urządzona w oparciu o zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie, gromadzi zespół obrazów powstałych w okresie od początku XIX stulecia, aż po początek XX wieku.
Obok dzieł malarzy tak powszechnie znanych, jak Piotr Michałowski, January Suchodolski, Jan Matejko, Henryk Rodakowski, Józef Brandt, Maksymilian Gierymski, Józef Chełmoński, Alfred Wierusz-Kowalski czy trzej Kossakowie, prezentujemy też prace artystów nieco dziś zapomnianych, ale takich, w których twórczości motyw konia zajmował istotne miejsce.
Można tu wymienić braci Józefa i Tadeusza Brodowskich, Tadeusza Ajdukiewicza, Jana Rosena, Wacława Pawliszaka, Jana Chełmińskiego, Ludwika Gedłka czy Włodzimierza Łosia.
Ponieważ z założenia wybierano obrazy utrzymane w konwencji realistycznej, wystawa pomija awangardowych twórców dwudziestolecia międzywojennego, a okres ten reprezentowany jest płótnami Jerzego Kossaka czy Stanisława Kaczora Batowskiego, których twórczość wpisuje się w tradycje malarstwa XIX wieku. (...)”
Zobacz też:
Artyku�y polecane
- Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )