wiano.eu
YouTubeFacebook

2017-09-08 Muzeum w Łowiczu

Muzeum w Łowiczu obchodzi w tym roku jubileusz 110-lecia istnienia. Swój początek zawdzięcza Władysławowi Tarczyńskiemu – pasjonatowi historii i regionu łowickiego, który w 1905 r. przekazał instytucji muzealnej swoją prywatną kolekcję.

 

Od 1907 r. instytucja ta działała jako Muzeum Starożytności i Pamiątek Historycznych. Statut został nadany przez Gubernatora Warszawskiego.


Muzeum przetrwało I i II wojnę światową. Przez ponad 40 lat było oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie, a od 1999 r. jego organizatorem jest Powiat Łowicki.

 

Fot. Archiwum własne

 

Z kolekcji Muzeum w Łowiczu

Łowicz - 1914 r.

1. Przed kościołem - scenka uliczna (kościół św. Ducha)

2. ul. Zduńska - typy ludowe


 

 

 

 

 

 

 

 

  

Muzeum w Łowiczu było tworzone i jest przez pasjonatów, ludzi,  którym bliska jest „mała ojczyzna”, dziedzictwo i tradycje regionu.

 

Obok wystaw stałych: sztuki baroku w Polsce i Europie, ekspozycji historycznej i etnograficznej, funkcjonują dwa skanseny: mini skansen przy budynku muzeum oraz skansen w Maurzycach. 

 

Fot. Archiwum własne

 

Muzeum w Łowiczu - dział etnografii

1. Strój łowicki

2. Skrzynie wianne i belki łowickiej tkaniny

3. Chusty łowickie

4. Hafty łowickie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytucja posiada bogatą ofertę kulturalną, dostosowaną do oczekiwań sukcesywnie powiększającej się grupy zwiedzających.  


15 września odbędzie się uroczystość z okazji jubileuszu.

W programie:


1. Okolicznościowy wykład – „Historia i działalność łowickiego muzeum”.

Marzena Kozanecka-Zwierz, Tomasz Romanowicz przedstawią dorobek 110-lecia funkcjonowania Muzeum oraz zakres jego współczesnej działalności.


2. Odbędzie się też wernisaż wystawy „Koń w malarstwie polskim od początku XIX do początku XX wieku”.


Cytując kurator wystawy Tamarę Richter: „(...) Wystawa Koń w malarstwie polskim... urządzona w oparciu o zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie, gromadzi zespół obrazów powstałych w okresie od początku XIX stulecia, aż po początek XX wieku.

 

Obok dzieł malarzy tak powszechnie znanych, jak Piotr Michałowski, January Suchodolski, Jan Matejko, Henryk Rodakowski, Józef Brandt, Maksymilian Gierymski, Józef Chełmoński, Alfred Wierusz-Kowalski czy trzej Kossakowie, prezentujemy też prace artystów nieco dziś zapomnianych, ale takich, w których twórczości motyw konia zajmował istotne miejsce.

 

Można tu wymienić braci Józefa i Tadeusza Brodowskich, Tadeusza Ajdukiewicza, Jana Rosena, Wacława Pawliszaka, Jana Chełmińskiego, Ludwika Gedłka czy Włodzimierza Łosia.

 

Ponieważ z założenia wybierano obrazy utrzymane w konwencji realistycznej, wystawa pomija awangardowych twórców dwudziestolecia międzywojennego, a okres ten reprezentowany jest płótnami Jerzego Kossaka czy Stanisława Kaczora Batowskiego, których twórczość wpisuje się w tradycje malarstwa XIX wieku. (...)”

 

Zobacz też:

Muzea i skansemy\lowicz-muzeum
 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263