wiano.eu
YouTubeFacebook

2018-03-03 Wiosna w Sierpcu

W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu wiosna zaczyna się nieco wcześniej. Od 1 marca skansen zaprasza bowiem do udziału w programie edukacyjnym „Zwyczaje wiosenne w skansenie”, stanowiącym interesujące spotkanie z tradycją i obrzędowością wsi mazowieckiej sprzed ponad 100 lat.

 

Muzeum pragnie też zaprosić do udziału w konkursie plastycznym „Tradycyjna palma wielkanocna”. To już 18. edycja tego konkursu. Swoją tematyką nawiązuje do jednego z najważniejszych symboli Wielkiego Tygodnia.

 

Fot. Archiwum muzeum -D. Krześniak

 

1. Przejażdżka konna

 

2. Warsztaty ozdabiania pisanek

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Topniejący śnieg i pierwsze klucze powracających z ciepłych krajów ptaków były dla mieszkańców wsi sygnałem do rozpoczęcia prac w domu, polu i zagrodzie. Towarzyszyło im wiele zwyczajów i obrzędów dziś już często zapomnianych.

 

Ożywają one na nowo w sierpeckim muzeum. Ich przybliżeniu służą wiosenne programy edukacyjne. Pozwalają one uczestnikom dowiedzieć się jak świętowano, bawiono się i czym zajmowano się wiosną.

 

Poznają oni najważniejsze symbole łączone z Wielkanocą i czynności mające zapewnić urodzaj i ochraniać przed chorobą.

 

Propozycja jest  skierowana do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, średnich i osób indywidualnych. Czekają na nich: przejażdżki wozem po terenie ekspozycji, projekcja prezentacji multimedialnej i zabawa przy ognisku z pieczeniem kiełbasek.

 

Mają okazję zwiedzić wraz z przewodnikiem wystawę „Wielkanoc na Mazowszu”, ukazującą życie codzienne i czas wiosenny świętowania mazowieckiej wsi na przestrzeni prawie stu lat.

 

Zależnie od wybranego wariantu uczestnicy programu edukacyjnego dekorują tradycyjną kartę świąteczną lub biorą udział w warsztatach wykonywania palm wielkanocnych i pisanek.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

 

1. 2.Warsztaty wyrobu palm wielkanocnych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ich trakcie zapoznają się z materiałami, jakich używano do tworzenia palm, ich znaczeniem symbolicznym oraz rolą, jaką odgrywały w kulturze ludowej.

 

Uczą się malować jajka metodą nakładania wosku i barwienia. Zaznajamiają z najpopularniejszymi barwnikami i metodami ich uzyskiwania, a także innymi metodami ozdabiania pisanek oraz kraszanek.

 

Warsztaty są również realizowane w sierpeckim ratuszu. Tam też aktualnie zwiedzać można wystawę „Tajemnice odkrywane w drewnie. 45 lat pracy twórczej Edmunda Szpanowskiego”.

 

Więcej informacji na temat oferty znaleźć można na stronie mwmskansen.pl i na muzealnym profilu na facebooku.

 

Zgłoszenia uczestnictwa w programach przyjmowane są pod adresem: rezerwacje@mwmskansen.pl i nr tel. 24 275 28 83, wew. 36, 37 i 53.

Umiejętności zdobyte podczas warsztatów wiosennych mogą być przydatne w konkursie „Tradycyjna palma wielkanocna”. Bukszpan, barwinek, borówka, gałązki wierzbowe pokryte baziami, pęczek trzciny oraz kolorowe bibułowe kwiaty – tylko tyle potrzebne jest, by stworzyć prawdziwe dzieło sztuki.

 

Już od 18 lat sierpecki skanen zachęca najzdolniejszych twórców nieprofesjonalnych do wykonywania własnych palm i wzięcia udziału w konkursie.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

 

1. 2. Wystawa palm konkursowych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Efekt ich pracy podziwiać można podczas imprezy plenerowej „Niedziela Palmowa w skansenie”. Wystawione nieopodal kościoła kompozycje stanowią barwne tło dla stanowiącej najważniejszy element wydarzenia mszy świętej połączonej z procesją po terenie ekspozycji.


Co należy zrobić, by wziąć udział w konkursie? Wystarczy, samodzielnie, bądź w grupie wykonać palmę z wykorzystaniem wyłącznie tworzyw naturalnych i tradycyjnych form zdobniczych. Jej wysokość nie może przekraczać 3 m.

 

Powinna być opatrzona kartą zgłoszeniową zawierającą dane autora/ autorów i wskazaniem regionu, z którego pochodzi jej wzorzec. Należy ją następnie dostarczyć do 16 marca 2018r. do Działu Upowszechniania i Promocji MWM (09-200 Sierpc, ul. Narutowicza 64, budynek G).

 

Konkurs jest skierowany zarówno do dzieci i młodzieży, jak również dorosłych. Wyboru najładniejszych spośród zgłoszonych palm dokonają osoby, które 25 marca 2018r. wezmą udział w imprezie plenerowej „Niedziela Palmowa w skansenie” i w godzinach 9.00–13.30 oddadzą swoje głosy na specjalnych kartach.

 

Prócz tego powołana przez dyrektora MWM komisja konkursowa przyzna nagrodę specjalną autorowi najbardziej wyjątkowej tradycyjnej palmy mazowieckiej.

 

Ogłoszenie wyników głosowania i wręczenie nagród zwycięzcom nastąpi o godzinie 15.00. Laureaci otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz cenne nagrody rzeczowe w postaci sprzętu multimedialnego, sportowego i elektronicznego. Jest zatem o co walczyć.


To nie jedyne propozycje, jakie przygotowało Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w najbliższym czasie.

 

Już 21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Z tej okazji w skansenie odbędzie się impreza przybliżająca zwyczaje związane z pożegnaniem zimy i powitaniem nowej pory roku, a także konkurs na najciekawszą marzannę.

 

Na uczestników czeka pochód słomianych kukieł, obrzęd wspólnego wypędzenia mrozów, zwiedzanie muzealnej wsi i zabawa przy ognisku. Więcej informacji oraz regulaminy obu konkursów znaleźć można na stronie mwmskansen.pl i na muzealnym profilu na facebooku.

 

Jarosław Asztemborski

 

Zobacz też:

Zwyczaje i obrzędy/wiosenne

Zwyczaje i obrzędy\zwyczaje wielkanocne 

Muzea i skanseny\sierpc- muzeum wsi mazowieckiej


MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263