wiano.eu
YouTubeFacebook

2018-04-20 Majówka w Sierpcu

W nawiązaniu do tradycji "majówek", w długi weekend majowy, sierpecki skansen zaprasza do udziału w imprezach plenerowych pod wspólnym tytułem Wielka Majówka w skansenie. W programie m.in pokazy obrzędowości i zajęć gospodarskich.

 

Dla mieszkańców mazowieckich wsi początku XX wieku okres wiosenny wiązał się z rozpoczęciem prac w polu i zagrodzie, a także pierwszym wypędzeniem bydła na pastwiska.

 

Ciepłe wieczory sprzyjały spotkaniom towarzyskim, dającym wytchnienie po ciężkiej pracy. W miastach organizowano natomiast zabawy i pikniki potocznie nazywane „majówkami”.

Muzealna Wielka Majówka rozpocznie się już w ostatnią sobotę i niedzielę kwietnia. We wnętrzach chałup chłopskich i dwóch dworów ziemiańskich będzie można podziwiać wystawę „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” ukazującą zróżnicowanie majątkowe, obyczajowość ludności wiejskiej, a także zdobnictwo wnętrz sprzed stu lat.

 

Urzekające pejzaże, otaczające obiekty ogródki warzywne i kwiatowe, sady, zieleniące się pola uprawne, zwierzęta gospodarskie w zagrodach stworzą niepowtarzalny klimat, niemal żywcem wyjęty z kart powieści Reymonta.

 

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

 

1. Majówka w skansenie

 

2. Przejażdżka brydżką

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Majówka w skansenie” , odbywająca się 1 i 3 maja w godzinach 10.00 - 18.00, będzie miała charakter pikniku rodzinnego, stanowiąc wyjątkowe spotkanie z kulturą, obrzędowością, muzyką i tradycją wsi mazowieckiej.

 

We wnętrzach chałup, w obejściach i na polach uczestnicy spotkają gospodynie i gospodarzy zajętych codziennymi obowiązkami. Zajrzą do tkaczki i krawcowej, pomogą praczce nosić wodę z pomocą drewnianych nosideł, zobaczą jak wyglądało prasowanie żelazkiem na tzw. duszę i przędzenie na kołowrotku, a także podpatrzą jak powstają firanki zdobiące okna izb.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

 

1. Prasowanie żelazkiem z tzw.duszą

 

2. Wycinanie firanek z papieru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ubiją w kierzance masło, by potem sprawdzić jak smakuje na chrupiącym chlebie wyrabianym na zakwasie. Odwiedzą też dawnych rzemieślników, kowala, szewca, stolarza i plecionkarza.

 

Obejrzą pokaz siewu zbóż i sadzenia ziemniaków. W olejarni zobaczą, unikalny już dzisiaj, proces tłoczenia oleju rzepakowego na gorąco, a nawet spróbują gotowego produktu.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

 

1.2. Prace wiosenne w polu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci zasiądą wraz z garncarzem przy kole, żeby poznawać tajniki pracy w glinie, pobawią się replikami zabawek swoich dziadków, a także założą mundurki i usiądą w ławkach szkolnych, uczestnicząc w warsztatach kaligrafii czy papieroplastyki.

 

Gry i konkursy z nagrodami zaangażują wszystkich członków rodziny.

 

1 maja na muzealnej scenie wystąpi Ludowy Zespół Artystyczny KASZTELANKA, który w barwnych ludowych strojach wykona pieśni i tańce z różnych regionów kraju.

 

Dwa dni później z amfiteatru popłyną dźwięki wspaniałych marszów, utworów patriotycznych a także standardów muzyki filmowej, rozrywkowej i klasycznej w aranżacjach na orkiestry dęte.

 

3 maja zaprezentują się bowiem: Orkiestra Dęta OSP z Drobina oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Sierpca.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

 

Orkiestra Dęta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na placu przed amfiteatrem zaplanowano wiosenny kiermasz rękodzieła, rzemiosła i produktów regionalnych.


Majówka w skansenie wcale nie kończy się 3 maja. Już w 6 maja zapraszamy na prawdziwą ucztę dla zmysłów. „Gotowanie na polanie” pozwoli na nowo odkryć smaki i aromaty Mazowsza.

 

Jarosław Asztemborski

 

Zobacz też:

Reymontowska majówka

Firanki z papieru

Ubijanie masła

Muzea i skanseny\sierp-muzeum wsi mazowieckiej

Gry i zabawy Sołtysa


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263