wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-04-20 Reymontowska majówka

Reymontowska Majówka w skansenie to impreza organizowana przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu 1 maja dla uczczenia 90 rocznicy wręczenia Nagrody Nobla Wł. St. Reymontowi. Odbywa się w ramach obchodów Roku Reymontowskiego na Mazowszu.

 

To właśnie Reymont dał najpełniejszy artystycznie obraz wsi polskiej z przełomu XIX i XX w. W swojej powieści „Chłopi” ukazał społeczeństwo wsi żyjące zgodnie z cyklem natury i przemian, jakie zachodzą w przyrodzie w ciągu roku. 

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Majówka w skansenie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reymontowska Majówka w skansenie ma upamiętnić twórczość pierwszego noblisty niepodległej Rzeczypospolitej. Pokazuje związki pisarza z Mazowszem, jak również kulturą ludową.

 

W sposób bezpośredni do najgłośniejszego dzieła Reymonta pt. "Chłopi" nawiąże widowisko obrzędowe „Wesele Boryny” w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Regionalnego im. Wł St. Reymonta z Lipiec Reymontowskich.

 

Pierwsza część widowiska rozpocznie się o godzinie 13.00, natomiast po raz drugi Zespół zagości na scenie amfiteatru o godzinie 16.00.

 

Przez cały czas trwania imprezy będzie funkcjonował kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych. Tutaj każdy powinien znaleźć coś dla siebie. A będzie w czym wybierać; zaczynając od naturalnych wypieków, poprzez zdobioną ceramikę, a kończąc na fascynujących, ręcznie wykonywanych zabawkach. Miody z mazowieckich pasiek, ekologiczne przetwory, wędliny z domowych wędzarni – smakosze z pewnością nie będą mieli powodów, aby narzekać.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Kiermasz produktów regionalnych


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atrakcji nie zabraknie także na terenie ekspozycji, gdzie znajdują się obiekty przeznaczone do zwiedzania. W zagrodach chłopskich i na polach odbędą się pokazy prac gospodarskich m.in. pranie i maglowanie bielizny, wirowanie śmietany, pokaz ubijania masła w drewnianej masielnicy, czy wiosenna orka.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Pranie i maglowanie bielizny

2. Wycinanie firanek z papieru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dawnej izbie lekcyjnej będzie można zmierzyć się ze sztuką pięknego, starannego pisania, czyli kaligrafią, a na jednym z podwórek spróbować swych sił w dawnych grach i zabawach dziecięcych, takich jak chodzenie na szczudłach czy toczenie obręczy. 

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Pokaz prac polowych


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dawną obyczajowość, o której czytamy dziś w „Chłopach” przybliży Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy.

 

Spacerując urokliwymi alejkami od zagrody do zagrody, będzie można ujrzeć  konkretne czynności i momenty z życia ludności wiejskiej, m.in. dekorowanie kapliczki, nabożeństwo majowe, sadzenie ziemniaków na polu, a może nawet …. scenę wywożenia Jagny przez mieszkańców wsi!

 
Ponadto, na pięknej zielonej polanie przez cały dzień będzie palić się ognisko, zachęcające do pieczenia kiełbasek. A tuż obok polany znajduje się plac zabaw, gdzie najmłodsi będą mogli w pełni oddać się zabawie.

 

Agnieszka Jezierska – Chalicka

 

Zobacz też:

Wykopki w skansenie

Pług obracalny

Kaczki i kury

Gręplowanie wełny

Skręcanie powrozu

Imprezy w Sierpcu

 


MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263