wiano.eu
YouTubeFacebook

2019-03-18 Konkurs na palmę

Już po raz 19.  skansen w Sierpcu zaprasza do udziału w konkursie „Tradycyjna palma wielkanocna” nieprofesjonalnych twórców z całego Mazowsza. Zadaniem uczestników jest wykonanie palmy z wykorzystaniem wyłącznie naturalnych składników i tradycyjnych form zdobniczych.

 

Ze względów technicznych jej długość nie może przekroczyć 3 m.

 

Fot. Archiwum muzeum - Anna Pesta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W rywalizacji mogą wziąć udział dzieci i młodzież szkolna, osoby indywidualne w każdym wieku. Na zgłoszenia muzeum czeka do 8 kwietnia.

 

Wszystkie prace zgodne z regulaminem otrzymają numery i 14 kwietnia, podczas obchodów Niedzieli Palmowej w skansenie zostaną wyeksponowane na dziedzińcu kościoła z Drążdżewa.

 

Do palmy musi być dołączona też metryczka zawierająca imię i nazwisko/nazwę autora/autorów, miejscowość, numer telefonu, adres mailowy oraz określenie regionu, z którego palma pochodzi.

 

Wyboru najładniejszych palm dokonają uczestnicy wydarzenia poprzez głosowanie na specjalnych kartach. Dodatkowo komisja konkursowa powołana przez Dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przyzna jednej tradycyjnej palmie mazowieckiej nagrodę specjalną.

 

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w tego samego dnia, po mszy świętej, która odprawiona zostanie o godzinie 14.00. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne i pamiątkowe dyplomy.


Zwyczaj wykonywania palm wielkanocnych jest jednym z najstarszych i najważniejszych w tradycji związanej z okresem Wielkiej Nocy. Aby go przypomnieć i pielęgnować, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu organizuje konkurs plastyczny  „Tradycyjna palma wielkanocna”.


Niegdyś gospodynie samodzielnie wykonywały palmy wielkanocne. Na Mazowszu przypominały one wielobarwne kropidło. Gałązki borówek lub bukszpanu, barwinka, trzciny i wierzbowych witek ozdabiały kolorowymi papierowymi kwiatami, paskami bibuły i wstążkami.

 

Czasem wkładały do palm także pędy porzeczki, bądź maliny.

 

 

 

Fot. Archiwum muzeum - Anna Pesta i D. Krześniak

 

1.2. Palmy mazowieckie - nauka wicia palm na terenie skansenu  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Palmy bardzo mocno związane są z wiosną i przebudzeniem przyrody z zimowego snu. Z tym większą radością w niedzielę rozpoczynającą Wielki Tydzień, tzw. Kwietną lub Palmową zanoszono je do kościoła, gdzie były święcone i obnoszone w procesji.

 

Po powrocie do domu wkładano je za święty obraz, wierząc że dzięki temu łaska Boża będzie sprzyjała domostwu i całemu obejściu. Istniało też silne przekonanie o tym, że posiadały moc odczyniania uroków i ochrony przed nieszczęściami oraz chorobami.

 

W środę popielcową stare palmy spalano, a ich popiołem posypywano głowy wiernych w kościele.


Zwyczaje te wciąż pozostają żywe miedzy innymi dzięki inicjatywom realizowanym przez sierpecki skansen. Obchodom Niedzieli Palmowej w skansenie i konkursowi plastycznemu na Tradycyjną palme wielkanocną, od lat towarzyszy niesłabnące zainteresowanie miłośników mazowieckiego folkloru.


Jarosław Asztemborski

 

Zobacz też:

Zwyczaje i obrzędy wielkanocne

Sztuka ludowa\pisanki i palmy

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263