wiano.eu
YouTubeFacebook

2021-08-31 Krowa Lama

Krowa imieniem Lama rasy czerwona polska dołączyła do zwierząt, jakie żyją na terenie skansenu w Chorzowie.

 

Prawie dwuletnia jałówka przyjechała z Ośrodka Hodowli Zarodowej Przerzeczyn Zdrój. Jej rodzicami są krowa Lama oraz byk Pawik. Zamieszkała w specjalnie zbudowanej wiacie przy zagrodzie z Łaz gdzie dzieli wybieg z końmi.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To zupełnie naturalne towarzystwo dla krów. Dawniej konie bardzo często współdzieliły zagrodę z krowami. 

 

Rasa krowy, która została zakupiona przez muzeum, nie jest przypadkowa. Bydło czerwone na terenach ziem polskich pojawiło się prawdopodobnie w XVI w. W okresie międzywojennym stanowiło 25 proc. całej krajowej populacji bydła.

 

Wyróżniano przy tym trzy odmiany tej rasy: podgórską, dolinową i śląską. Obecnie populacji rasy polskiej czerwonej jest utrzymywane dla zachowania i ochrony zasobów genetycznych.

 

Rasę te charakteryzuje m.in dobre przystosowanie się do trudnych warunków środowiska, odporność na choroby i długowieczność. Cechy te zarówno przed laty jak i obecnie są pożądanymi u bydła.

 

Zwierzęta te, w porównaniu z obecnie hodowanymi krowami, są stosunkowo niewielkie (ok.1,3 m w kłębie) mają jednak silne nogi i mocne racice.

 

Lama nie jest wybredna. Żywi się głównie trawą sianem i słomą – ponieważ nie jest hodowana by dawać mleko, nie potrzebuje bogatego i wysokokalorycznego pożywienia.


Pracownicy skansenu proszą, aby nie dokarmiać krowy jak i pozostałych zwierząt w skansenie. Przeżuwacze, do których zalicza się krowa, jest bardzo wrażliwym zwierzęciem – spożycie niewłaściwego pokarmu, może spowodować wzdęcie, które stanowi śmiertelne zagrożenie dla jego życia.

 

Zobacz też:

Zwierzęta sołtysa

Skansen w Chorzowie 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263