wiano.eu
YouTubeFacebook

2021-11-29 Monidła w kalendarzu

Fotografie przedstawiające sceny z życia codziennego wsi w technice monideł znalazły się w tegorocznej edycji muzealnego kalendarza skansenu w Chorzowie. - Zarówno technika fotografowania jak i ustawienie modeli nawiązują do popularnych niegdyś monideł. Technika ta polega na ręcznym barwieniu czarno - białych fotografii za pomocą ekolin, czyli farb akwarelowych w płynie.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

1. Okładka kalendarza

2. Praca artysty nad fotografią

3. Styczeń - w kalendarzu

4. Czerwiec - w kalendarzu (Próżno myjesz z wierzchu ciało jeśli wewnątrz co przywrzało). 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia wykonał Antonii Kreis - artysta fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, wiceprezes ds. edukacji Okręgu Śląskiego ZPAF, wieloletni pracownik Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.


- Największa popularność tej techniki przypadła na początkowe lata XX wieku, choć używano jej już od końca XIX stulecia. Przez wiele lat zapomniana i uważana za przykład kiczu, dziś wraca, przede wszystkim w fotografii artystycznej – mówi Antoni Kreis, pracownik Działu Nauki Muzeum. 


Modele na zdjęciach mają ubrane rozbarskie stroje paradne, a scenerią były zagrody i obiekty znajdujące się w regionie Bytomsko – Tarnogórskim Muzeum. Do fotografii zapozowali Michalina Mądrzyk i Bartosz Klimczyk, którzy na co dzień współpracują z Muzeum i oprowadzają po jego ekspozycji.


Każdy z miesięcy został opatrzony nie tylko wyjątkowym zdjęciem, ale i cytatem pochodzącym z „Nowej księgi przysłów i wyrażeń przysłowiowych polskich” w oparciu o dzieło Samuela Adalberga opracowanym przez Zespół Redakcyjny pod kierunkiem Juliana Krzyżanowskiego.

 

Cytaty które znalazły się w kalendarzu mają charakter wesoły, prześmiewczy oraz moralizatorski i nawiązują do scenek przedstawionych na fotografiach (np. w czerwcu nad zdjęciem mężczyzny myjącym ręce nad miednicą widnieje sentencja „Próżno myjesz z wierzchu ciało jeśli wewnątrz co przywrzało”. 

 

Zobacz też:

Monidła

Inspiracje ludowe

 

 

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263