wiano.eu
YouTubeFacebook

2010-02-17 Dania popielcowe

W pierwszych wiekach polskiego chrześcijaństwa Polacy zachowywali Post Wielki tak surowo, że od jego połowy czyli śródpościa aż do Wielkiej nocy nie przyjmowali pokarmów ciepłych i gotowanych, żyjąc tylko chlebem, suszonymi owocami i rybą wędzoną.

 

Środa zwana Popielcem rozpoczyna Wielki Postr trwający czterdzieści dni, czyli aż do Wielkanocy.

 

Dawniej post to był post - w kuchni królował żur, jęczmienne kasze, ziemniaki, śledzie i ryby. Na obiad jadano najczęściej jednogarnkowe potrawy bez tłuszczu.

 

W Małopolsce niezwykle popularny był żur, a na Pomorzu grochówka ze śledziem.

 

We wtorkowy zapustny wieczór pieczono ciasto drożdżowe zwane na wschodzie Polski korowajem, a na północy - popielnikiem.

 

Był to duży, kolisty, cienki, niezbyt smaczny placek zapowiadający postne jadło. We wstępną środę leżał w każdym domu na stole z wetkniętą brzozową witką, a każdy z domowników mógł zagłuszyć głód, skubiąc po kawałku, ale zostawiająć nietknięty środek.

 

Przepis na "Przemyski żur ze śledziem"

 

Składniki

● 2 szklanki zakwasu owsianego (z grubo mielonej mąki)

● 3 szklanki wody

● 1 solony śledź

● 4-5 suszonych grzybków

●  pół szklanki śmietany

● sól, pieprz

 

Przygotowanie

Solonego śledzia moczymy, obieramy ze skóry i ości, kroimy w cienkie paski. Umyte grzyby zalewamy przegotowaną wodą, zostawiamy na 2-3 godziny, gotujemy.

 

Miękkie wyjmujemy, kroimy w paseczki, a do wywaru z grzybów wlewamy zakwas owsiany. Zagotowujemy, doprawiamy do smaku solą i pieprzem, wlewamy śmietanę, mieszamy i podgrzewamy. Do wazy wrzucamy pokrojonego śledzia i grzyby, wlewamy żur, mieszamy. Podajemy z gotowanym grochem lub gotowanymi ziemniakami.

/Polskie Tradycje Świąteczne/

 

 

 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęœciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263