Pobierz MP3
- Starej babie młodego się zachciało
Festiwal Czango czytaj- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Partnerzy
Kontakt
691 711 233
2024-05-01 Czarne Wesele
Czarne Wesele, Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, 1 maja 2024 r.
Dodano: 18 kwietnia 2024 r. Impreza plenerowa nawiązująca do dawnego regionalnego zwyczaju kopania torfu, pokazy zajęć gospodarskich, kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych.
Co roku 1 maja Kluki, niewielka wioska położona nad jeziorem Łebsko w gminie Smołdzino, gości ludzi chcących wziąć udział w plenerowym zdarzeniu, którego najbardziej rozpoznawalnymi elementami są: pajda wypieczonego w ceglanym piecu chleba grubo posmarowana smalcem, kapele grające muzykę pomiędzy szachulcowymi chatami oraz kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych. W tym roku nie może być zatem inaczej – pora na „Czarne Wesele” w Klukach!
„Czarne Wesele” w Klukach to nawiązanie do dawnego regionalnego majowego zwyczaju „Schwarze Hochzeit”, żywego do lat 50. XX wieku. Polegało ono na kopaniu torfu w, liczących kilka-kilkanaście osób, grupach rodzinnych i sąsiedzkich.
Zajęcie miało na celu przygotowanie materiału opałowego dla mieszkańców wiosek, aby mieli czym palić w chatach w jesienno-zimowe dni, a oprócz tego dodatkowo spajało międzyludzkie więzi.
Przy wydobywaniu torfu pomagały nawet dzieci, toteż na ten szczególny czas zawieszano wszelkie zajęcia szkolne. Po długich godzinach wypełnionych ciężką pracą zasiadano do wspólnego posiłku, racząc się specjałami, których raczej odmawiano sobie na co dzień: kiełbasami i szynkami, jajecznicą oraz różnego rodzaju wypiekami.
Oprócz pokazu wydobywania torfu, 1 maja w Klukach będzie można podpatrzeć także i inne dawne słowińskie zajęcia, zarówno rzemieślnicze oraz gospodarskie, jak i te związane z kulinariami czy rękodziełem, tradycyjnie pozostające w rękach kobiet.
Przędzenie na kołowrotku, wykonywanie koszy z wikliny, robienie koronkowych firanek i mereżkowych serwetek, dłubanie klumpów – drewnianych butów zakładanych koniom, szycie sieci rybackich, smażenie wafli drożdżowych oraz gotowanie kartoflanki – to tylko niektóre z tych atrakcji.
Ponadto w trakcie „Czarnego Wesela” będzie można posłuchać muzyki na żywo, a także zaopatrzyć się w wyjątkowe artystyczne pamiątki, dekoracje, haftowane tkaniny, naturalne kosmetyki i swojskie przysmaki: sery, kiełbasy, przetwory oraz miody.
W związku z obchodami 100-lecia muzealnictwa w Słupsku „Czarne Wesele” zostało objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Pana Mieczysława Struka.
» dodaj komentarz «
MIEJSCE NA REKLAMďż˝
Artyku�y polecane
- Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )