Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Starej babie młodego się zachciało
Partnerzy
Kontakt
2010-02-19 Skanseny do rejestru
Władze województwa małopolskiego czynią starania, aby minister kultury wpisał Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej oraz Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec do Państwowego Rejestru Muzeów – poinformował portal Interia.pl
Zbiory pierwszego z nich tworzą obiekty architektury i eksponaty etnograficzne, pochodzące z polskiej Orawy.
Druga instytucja gromadzi wytwory kultury Krakowiaków Zachodnich - grupy etnograficznej zamieszkałej głównie na terenach leżących na zachód od Krakowa.
Rejestr to wykaz polskich muzeów prowadzony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, stanowiących skarb nie tylko dla mieszkańców regionu, ale również całego kraju. Wpis do Państwowego Rejestru Muzeów ma znaczenie prestiżowe, stanowi potwierdzenie wysokiego poziomu działalności merytorycznej
muzeum i unikatowości gromadzonych zbiorów.
Muzeum wpisane do rejestru otrzymuje uprawnienie do używania nazwy "muzeum rejestrowane" i uzyskuje przywilej korzystania ze szczególnej ochrony i pomocy finansowej państwa.
Muzeum-Orawski Park Etnograficzny
W 1937 roku ostatni spadkobiercy sołtysiej rodziny Moniaków przekazali swój majątek skarbowi państwa, aby stworzyć tu muzeum. Dwór, którego najstarsze skrzydło pochodzi z XVII wieku, oraz otaczający go park, stanowią trzon skansenu. Dla zwiedzających muzeum zostało otwarte dopiero w 1955 r., po śmierci Joanny Wilczkowej, dziedziczki dworu.
Od 1955 roku do parku stopniowo dołączano kolejne przyległe tereny. Jednym z najwcześniej wchłoniętych była ziemia Misinców wraz ze znajdującą się na niej zagrodą. W ten sposób powstała ekspozycja in situ (czyli „w miejscu”) - używa się tego określenia, gdy budynek stoi na swoim oryginalnym miejscu. Niegdyś była to tylko tradycyjna orawska chałupa sąsiadująca z muzeum, teraz stanowi ważny punkt trasy spacerowej zwiedzających.
Muzeum cały czas się rozwija. Ostatnio przeniesiono bacówkę oraz piękny drewniany kościółek Matki Boskiej Śnieżnej z Tokarni. Planowane są kolejne inwestycje.
W ciągu roku w muzeum odbywa się szereg imprez. Między innymi są organizowane konkursy: na wykonanie tradycyjnej karty pocztowej, koszyczków wielkanocnych i kołatki, oraz posiady (wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek orawskich) i wystawy czasowe. Najważniejszą imprezą cykliczną jest Święto Borówki, które odbywa się w lipcu. /skanseny.net/
Fot. Archiwum skanseny.net
Zabudowania dworskie dworu Moniaków. Owczarnia, dwór i stajnie.
Biała Karczma z 1885 roku wieku, przeniesiona z Podwilka.
Chałupa Marii Pawlak z Piekielnika z II połowy XIX wieku. Typowa „orawska chata z wyżką”. Konstrukcja zrębowa. Dach częściowo kryty słomą, częściowo gontem.
Chałupa Wontarczyka z Lipnicy Małej z 1859 roku. Konstrukcja Zrębowa, dach kryty gontem.
Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie
Został udostępniony zwiedzającym w 1973 roku i prezentuje kulturę Krakowiaków Zachodnich. Krakowiacy Zachodni to ci sami, których strój rozpropagował Tadeusz Kościuszko w czasie słynnej Insurekcji 1794 roku. Strój ów szybko stał się synonimem stroju narodowego..
Muzeum zostało podzielone na sektory tematyczne: małomiasteczkowy, wiejski, sakralny i dworski. Charakterystyczne dla tej części Małopolski były zagrody wielobudynkowe ze stodołami zrębowymi: pięcio-, sześcio- i ośmiobocznymi, które także można podziwiać w muzeum.
Zwiedzając skansen, koniecznie należy przyjrzeć się stodołom. Szczególnie ciekawa jest stodoła z Kaszowa z połowy XIX wieku. Ma ona osiem ścian, a jej dach jest kryty strzechą, sięgającą aż do ziemi.
Obraz dawnego życia mieszkańców podkrakowskich miejscowości dopełnia osiemnastowieczny, murowany dwór z Dragoni koło Myślenic. Warto zajrzeć do środka, by przyjrzeć się zrekonstruowanym pięknym piecom kaflowym z początku XIX wieku oraz ekspozycjom, ukazującym życie zamożnej rodziny szlacheckiej. /skanseny.net/
Fot. Archiwum skanseny.net
Dom podmiejski z Chrzanowa z 1804 r. Podmiejska architektura małomiasteczkowa. Budynek o konstrukcji zrębowej, kryty gontem.
Studnia z Aleksandrowic z drugiej połowy XIX wieku na rynku w sektorze małomiasteczkowym.
Stodoła ośmioboczna z Kaszowa o konstrukcji zrębowej z połowy XIX w z charakterystycznym dla regionu wysokim dachem kładącym się nisko do ziemi, krytym strzechą.
Chałupa z Płazy z końca XIX wieku. Przedstawia architekturę charakterystyczna dla biedoty wiejskiej. Posiada tylko jedną małą izdebkę i sionkę.
Artyku�y polecane
- Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )