wiano.eu
YouTubeFacebook

2010-03-02 Mazowiecki festiwal

Ruszyła siódma edycja Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Obrzędowych. Impreza ma formułę konkursu, który jest skierowany do amatorskich grup teatralnych, mających w swoim repertuarze widowiska inspirowane kulturą ludową, obyczajami i tradycyjną obrzędowością. Organizatorem jest Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.


W festiwalu mogą uczestniczyć zespoły teatralne skupiające dzieci, młodzież i osoby dorosłe bez ograniczenia wieku, działające w szkołach, instytucjach kultury, parafiach, prywatnie, czy też w ramach organizacji pozarządowych. Występują one jako grupy nieformalne, które zaprezentują przedstawienie o tematyce obrzędowej związane np. z okresem Bożego Narodzenia, Andrzejek, Zapustów. Do konkursu mogą przystąpić zespoły prezentujące różne formy teatralne: teatr dźwięku, światła, ruchu, plastyki.


 

Fot. Archiwum Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zespoły biorące udział w przeglądzie, zyskują możliwość wymiany doświadczeń oraz konsultacji artystycznych i merytorycznych z członkami jury konkursowego. Wystarczy zgłosić zespół teatralny do konkursu, a jury przyjedzie do danej miejscowości.

 

W skład pięcioosobowego jury wchodzą: Joanna Cichoń (aktorka), Joanna Tucholska (muzyk), Wojciech Siemon (aktor i znawca kultury ludowej, pedagog), Wiesław Rudzki (aktor i reżyser) oraz Tadeusz Baraniuk (etnograf).

 

Tegoroczny przegląd potrwa do 31 lipca. Zakończy się Koncertem Finałowym, podczas którego odbędzie się ogłoszenie wyników oraz prezentacja laureatów połączona ze wspólnym biesiadowaniem.

 

W zeszłorocznej edycji konkursu wzięło udział 14 zespołów, dwa lata temu było ich 15, trzy lata temu 11. Najczęściej prezentowane obrzędy to zapusty, jasełka, wesela.

 

Jury konkursu kilkakrotnie jeździło do Kranosielca, Kałuszyna oraz Jedlińska. Trudo jest wskazać jeden region Mazowsza, który byłby szczególnie aktywny - mówi nam Paulina Siedlecka z Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki. - Wpływały do nas zgłoszenia z Rak, Kozienic, Jednorożca, Bogut-Pianek, Sarnak, Lesznowoli.

Na uwagę zasługują jednak Kurpie, które reprezentują aż trzy prężnie działające grupy - Teatr Wielopokoleniowy RAZEM, Kurpiowski Zespół Folklorystyczny CARNIACY z Czarni, Zespół Tańca Ludowego OSTROŁĘKA. Zespoły te zgłaszają się do konkursu od kilku edycji.

- Z moich obserwacji wynika, że młodzież chętnie angażuje się w działalność teatrów obrzędowych. Często grupy, które zgłaszają się do konkursu, są wielopokoleniowe. Komisja bywa zapraszana do szkół przy których prowadzone są kółka teatralne a instruktorzy szukają inspiracji do stworzenia spektaklu w kulturze ludowej - opowiada Paulina Siedlecka.

 

http://www.mckis.waw.pl/pl/content/view/382/157/

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263